Piyasalarda yüksek tansiyon

Piyasalarda yüksek tansiyon

Uluslarası piyasalardaki çalkantı ve kapatma davası piyasaları tepetaklak etti

Piyasalarda yüksek tansiyon
16px
24px
17.03.2008 11:09
ABONE OLgoogle

Uluslarası piyasalardaki çalkantının yanında içeride de Ak Parti hakkındaki kapatma davası doların güne yükselişle başlamasına neden oldu.

Bankalararası piyasada sabah kotasyonlar ilk girilmeye başlarken, kurlar 1.27 seviyesine çıktı, sonrasından 1.2600-1.2700 aralığında dengelendi. Euro kotasyonları ise 2 YTL'nin üzerini gördü.

Piyasalarda hareketli bir gün yaşanmasını bekleyen uzmanlar, yurtdışında da görünümün çok iyi olmadığına dikkat çekiyor. Cuıma günü ABD'de yaşanan sert satışların ardından bugün de Asya borsalarında önemli düşüşler yaşanıyor. Japonya'da kayıp yüzde 3'ü aşarken, Hong Kong'da yüzde 4'ün üzerine çıktı.

İçeride ise siyasi belirsizliğin de etkisiyle bugün biraz sıkıntılı bir gün yaşanması bekleniyor. Dolar/YTL kuru bankaların girdiği ilk kotasyonların ardından 1.2730'a kadar çıkarken, saat 10.00 itibariyle 1.2670 seviyesine indi. Serbest piyasanın açılmasının ardından da kurlar yine benzer seviyelerde kaldı. Saat 10.55 itibariyle dolar serbest piyasada 1.2650'den alınırken 1.2660'tan satılıyor. Dolar cumaya göre yüzde 1.1 primle işlem görüyor. 

BORSADA SON 1 YILIN DİBİNDE

Yurtdışı piyasalar karıştı

Borsa tarafında görüntü biraz daha keyifsiz. Yurtdışının etkisiyle zaten düşüşe hazır olan borsa bir de kapatılma davasından sonraki siyasi belirsizliği fiyatlayınca açılışta çok sert bir düşüş yaşandı. Endeks sert satışlarla yüzde 7'nin üzerinde değer yitirdi ve 40 binin altına indi. Borsa böylece 5 Mart 2007'den bu yana en düşük seviyesini gördü.  

Uzmanlar, açılışta hızlı düşüşlerin görülebileceğini, ancak sonrasında piyasanın dengelenebileceğini belirtiyor.

Borsa 38 bin 500'e gerileyebilir
 
Gedik Yatırım Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Topaç, haftanın ilk 2-3 gününde borsada, kurlarda ve faizde sert hareketler olabileceğini söyledi.

Topaç, "Dövizde alım satım hacimleri bugün ortaya çıkar. Yabancıların tavrı da belli olur. Likidite sıkıntısı çıkarsa Merkez Bankası devreye girer" dedi. Kapatma davasının 3 ay sürebileceğini söyleyen Topaç, bu davanın varlığının da Türkiye ekonomisine 'kendine özgü bir risk' eklemiş olacağını söyledi. Topaç, "Borsa düşebilir, faizler ve kurlar yukarı gidebilir. Bence 2-3 gün sert hareketler olabilir. Sonrasında da piyasanın seyri ortaya çıkar." 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde