Piyasalar dalgalı

Piyasalar dalgalı

BİRİNCİ SEANSTA DÜŞEN BORSA İKİNCİ SEANSI ARTIŞLA KAPATTI. DÖVİZ VE FAİZ İSE..

Piyasalar dalgalı
16px
24px
06.07.2006 16:43
ABONE OLgoogle

Piyasalar günün ikinci yarısında olumluya döndü. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), ilk seansta yaşanan düşüş hareketinin ardından günün ikinci yarısında artan tepki alımları ile 36000 direncine yöneldi ve günü 314 puan artışla 35699 puan seviyesinden kapadı. Dolarda ve faiz de yön tekrar aşağı döndü. Dolar 1.6000 YTL altına düşerken, faiz de bileşikler 20.20 seviyelerine gevşedi.

Alternatif piyasalardaki hareketin de takip edildiği İMKB'de, önce İngiltere Merkez Bankası'nın (BOE), ardından Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz artırım kararı almaması günün ikinci yarısında endeksin 35777 puana kadar yükselmesine yol açtı. İMKB 100 Endeksi günü 35698.74 puan ile (%0.89)313.72 puan artıda tamamladı. İkinci Seansta işlem hacmi 607.701.308 YTL olurken, toplam işlem hacmi 1.068.678.128 YTL olarak gerçekleşti. Bugün en yoğun işlem gören hisseler Garanti Bankası, İş Bankası C, Yapı Kredi Bankası, Akbank ve Sabancı Holding oldu.

ABD'deki ekonomik verilerin de takip edildiği piyasada, önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) faiz toplantısı beklenirken, ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz politikalarına yönelik gelişmeler ve Avrupa Birliği konuları izlendi.

Bir aracı kurum yetkilisinin piyasalara ilişkin değerlendirmeleri şöyle oldu; "İşlem günü genelinde dalgalı bir seyirin hakim olduğu Hisse Senetleri Piyasası'nda sabah seansı dövize yönelen talep, bono piyasasındaki satıcılı seyir ve yurtdışı gelişmelerde Kore'nin gündemde öne çıkması ile Cuma günü açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisine yönelik artan olumsuz bekleyişler nedeni ile satıcılı bir seyir ile geçirilirken ikinci seans ise yurtdışı piyasalardaki toparlanma eğilimi ve TCMB'nin depo alım ihaleleri ile likiditeyi çekmesinin YTL'yi desteklemesi paralelinde alıcılı bir seyir dahilinde geçirildi. Gün içerisinde gelen Avrupa ve İngiltere Merkez Bankalarının faiz kararları beklentiler paralelinde olması itibari ile piyasalara çok somut bir yansımada bulunmazken Cuma günü açıklanacak olan ABD aylık tarım dışı istihdam verisi FED faiz politikalarına yönelik önemli bir ipucu olması nedeni ile önem taşıyor. Mevcut durumda hem yurtiçi hem de yurtdışı belirsizliklerin yoğun olduğu gündem dahilinde piyasadaki dalgalı seyirin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini ve Cuma günü için Endeks'in 35,500-36,000 aralığında ABD verisini bekleyeceğini düşünüyoruz. "

Dolar ve faiz tekrar düşüşe geçti

Dolar ve faiz tekrar düşüşe geçti. Döviz piyasası yurtdışı gelişmeleri takibini sürdürüyor. Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faizlerde değişikliğe gitmemisinin ardından, ABD'de açıklanacak ekonomik veriler bekleniyor. Güne 1.6150 YTL seviyesine kadar yükselerek başlayan dolar, Merkez Bankası'nın depo ihalesi ile gelen satışlar sonrası 1.6000 YTL altına kadar gevşedi. Bankalararası piyasada dolar şu sıralar 1.5720-1.5820 YTL aralığında seyrederken, serbest piyasada ise dolar 1.5760 YTL'den euro da 2.0100 YTL'den satılıyor. Euro dolar paritesi 127.40 sent seviyelerinde. Uzmanlar, döviz piyasasının yurtdışındaki gelişmeleri takip ettiğini, özellikle de gelişmekte olan piyasalara bağlı hareketler gözlendiğini belirterek, yarın ABD'de açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin önemine işaret ediyorlar.

Bono piyasası uluslararası piyasalara bağlı hareket etmeyi sürdürüyor. Uzmanlar, dünyanın dün Kuzey Kore ile ilgili olarak oluşan gerginliği üzerinden attığına dikkat çekerek, dün yaşanan uluslararası siyasi gerilimin ortadan kalkmasının sonucunda bugün hafif pozitif bir havaya girildiğini belirtiyorlar. Tahvil ve Bono Piyasası'nda en çok işlem gören 9 Nisan 2008 vadeli kağıt günü yüzde 20.64 bileşik seviyelerinden kaparken, söz konusu kağıt yarına valörlü işlemlerd

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde