Pierre Cardin kimin?

Pierre Cardin kimin?

PIERRE CARDIN İSTANBUL'A GELİYOR? ANCAK, AYDINLI İLE OMURTAK KAVGAYA TUTUŞTU.

Pierre Cardin kimin?
16px
24px
14.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Oktay Omurtak, bu markanın 2010 yılına kadar Türkiye haklarının kendisinde olduğunu söylerken, Aydınlı "Bay Pierre Cardin bizi tercih etti, artık onun sözleşmesinin bir geçerliliği yok" dedi.

ÜNLÜ modacı Pierre Cardin’in İstanbul’a yapacağı ziyaret öncesinde, markanın Türkiye hakları Aydınlı Grubu (Kavurmacı Ailesi) ve Omurtak Ailesi’ni karşı karşıya getirdi. Aydınlı, 13 yıldır erkek giyimde lisansörlüğünü yürüttüğü Pierre Cardin ile yeni bir yapılanmaya gidince, 17 yıldır bu markanın Türkiye temsilciliğini yapan Omurtak Ailesi ile mahkemelik oldu. Omurtak ve Kavurmacı Aileleri, ünlü Fransız markasının haklarının kendisinde olduğunu birbirlerine karşı açtıkları davalarla ispatlamaya çalışıyor.

BEN TANIŞTIRDIM:

Bir süre öncesine kadar Pierre Cardin markasını Türkiye’ye getiren Taycan Mümessillik Tekstil’de ortaklık yapan Omurtak ve Kavurmacı Aileleri arasındaki marka savaşı, Kavurmacı Ailesi’nin Pierre Cardin ile farklı ve yeni bir anlaşma yapmasıyla başladı. Ortaklarını anlaşmaya aykırı davranmakla suçlayarak mahkemeye veren Oktay Omurtak, bu konuda şunları söyledi: "Kavurmacılar’ı ortak olarak aldığım Taycan Mümessillik’te yönetim kurulu başkanı benim ve tek imza yetkisi de bende. Bugün yaptıkları işi birlikte yapma kararı almıştık, onları Bey Pierre Cardin ile ben tanıştırdım. Ancak Ömer Faruk Kavurmacı bana haber vermeden, Pierre Cardin ile gidip başka bir anlaşma yaptı. Aramızdaki taahhütlere karşın hem beni hem de bu markayı yıllardır Türkiye’de üreten pekçok firmayı mağdur etti."

BİRLİKTE YAPACAKLARDI:

Oktay Omurtak’ın Avukatı Macit Koçer de, 2004 yılında Kavurmacı Ailesi ile ortaklığa giden Omurtak’ın Pierre Cardin ile 2010 yılına kadar geçerli bir sözleşmesi olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: "Ortaklık sonrası Pierre Cardin markasını Taycan adına satın alınması için 13 milyon Euro bedel ödeme konusunda anlaştılar. Olayların bu şekilde geliştiği bir dönemde Taycan Mümessilik yönetim kurulu üyelerinden Ömer Faruk Kavurmacı, Omurtak Ailesi’nden habersiz, hukuken geçersiz bir şekilde Pierre Cardin markasını satın aldı. Kavurmacı’ının Pierre Cardin markasını satın aldığını düşünsek dahi 2010 yılına kadar alt lisansör tayin etmek gibi bir hakkı yoktur."

BAY CARDİN İSTEDİ:

Kavurmacılar da karşı dava açarak, eski sözleşmenin geçersiz olduğunu savundu. Pierre Cardin’in Türkiye’nin yanı sıra başka ülkelerde de bazı ürün gruplarında isim hakkını aldıklarını vurgulayan Aydınlı Grubu Başkan Vekili Ahmet Said Kavurmacı, şöyle konuştu: "Omurtak’ın yaptığı iş acentecilikti bizim yaptığımız iş başka. Son iki yıldır Omurtaklar Pierre Cardin’e paralarını ödememiş. Bay Pierre Cardin bu sorunu bize açtı ve bizimle stratejik bir ortaklığa girmeyi önerdi. Çünkü biz yıllardır bu marka için çok başarılı işler yaptık, şimdi Omurtak’ın iddiasının aksine o lisans anlaşmalarının hiçbiri geçerli değil. Biz bu işe 17-18 milyon Euro yatırım yaptık. Hatta Omurtaklar’a da isterseniz siz de ortak olun dedik, ne para koydu, ne ortak oldu. Buna rağmen alt lisansörlük anlaşmalarını kendi yapmak istiyor. Ancak artık bunu yapamaz, çünkü bu haklar artık Aydınlı’da."

Cardin Türkiye’ye gelerek Aydınlı’ya destek verecek

FRANSIZ markası Pierre Cardin’in erkek giyim alanında Türkiye temsilciliğini yürütürken, bu markanın Türkiye’de 21 sektörde ve ayrıca altı ülkedeki tüm haklarını satın alan Aydınlı Grubu, bir yandan da markanın yaratıcısı Pierre Cardin’i İstanbul’da ağırlamaya hazırlanıyor. Ahmet Kavurmacı, "Bay Pierre Cardin 20 Hazir

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde