Pera'da Atatürk'e saygılı restorasyon yapılacak

Pera'da Atatürk'e saygılı restorasyon yapılacak

Pera Palas ve Çeşme'deki Süzer Paradise Hotel'ini alan armatör İhsan Kalkavan, 23 yıl yaşadığı bölgede, anılarının olduğu Pera Palas'ı almasının kendisine duygusal anlar yaşattığını söyledi.

Pera'da Atatürk'e saygılı restorasyon yapılacak
16px
24px
27.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Ünlü armatör İhsan Kalkavan yaklaşık 85 milyon dolara tarihi Pera Palas ve Çeşme'deki Süzer Paradise Hotel'in yeni sahibi oldu. Otelleri aile dostu Süzer ailesinin talebiyle aldığını söyleyen Kalkavan 23 yıl yaşadığı bölgede, anılarının olduğu Pera Palas'ı almasının kendisine duygusal anlar yaşattığını söyledi. Pera Palas'a sıradan bir yatırım olarak bakmadığını söyleyen Kalkavan, "Bugün her ne kadar esamesi okunmuyor gibi görünse de içeri girenleri duygusallaştıran anılar var.

Atatürk burada kaldı. Atamızı da saygı çerçevesinde kaldığı odaya, oradaki anılarına saygılı seviyede bir iş yapacağız" dedi. Atatürk'ün Pera Palas'ta kaldığı 101 numaralı oda 1981 yılında müze haline getirildi. Pera Palas'ı saray mantığıyla restore ederek dünyada konuşulacak bir otel haline getireceklerini söyleyen Kalkavan, "Anahtar sayısını artırmayacağız. 300 yatak kapasiteli otelin bazı odaları suit şeklinde tasarlanacak. Belki oda sayısını azaltacağız" dedi.

İtalyan mimarlarla görüşüyor
Kalkavan, restorasyon çalışmaları için ucu açık bir bütçe oluşturduklarını ve ünlü İtalyan mimarlarla görüştüklerini kaydetti. Turizmde büyüme kararı aldıklarını söyleyen Kalkavan, Pera Palas'la ilgili görüşmeleri 27 yaşındaki oğlu Yavuz Kalkavan'ın yürüttüğünü söyledi. Kalkavan iddialı başka otellere de talip olacaklarını söyledi.

Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde