PD yazarı Feramuz Erdin'den "TÜİK skandalı"na farklı bir bakış

PD yazarı Feramuz Erdin'den "TÜİK skandalı"na farklı bir bakış

TÜİK Başkanı kendini ifade etmek istedikçe daha da zor duruma düştü. TÜİK skandalının patlak vermesiyle gündeme gelen kamu yönetiminin temel taşlarından olan “ölçülebilirlik” ilkesinin ihlal edildiği diğer alanları inceledik.

PD yazarı Feramuz Erdin'den "TÜİK skandalı"na farklı bir bakış
16px
24px
10.07.2024 13:35Güncelleme: 10.07.2024 13:43
ABONE OLgoogle

Feramuz ERDİN

Deniz fenerinden beklenen şey, gemi kaptanlarını doğru şekilde yönlendirmesi ve tehlikeler konusunda önceden uyarmasıdır. Bunun için de doğru mesajın doğru zamanda verilmesi gereklidir. Aksi halde o geminin kayalara çarpıp parçalanarak batması söz konusu olur. TÜİK’in de bir anlamda, kamu ve özel sektör harcama ve yatırımları için bir deniz feneri görevi gördüğünü söyleyebiliriz. Yerli ve yabancı tüm finansal kaynaklar bu gibi birimlerden gelecek güvenilir verilere her zaman ihtiyaç duymaktadır.

KURUMSAL YÖNETİMİN SAC AYAKLARI

Devlet dahil tüm kurumsal yapıların yönetimsel anlamda tabi olduğu bazı temel zorunluluklar vardır. Verimlilik esaslı bir yönetimde bunlardan birisini eksik bıraktığınızda artık gelişigüzel yönetim söz konusu olur: • Planlama • Ölçme • Denetim • Hesap sorma Özellikle planlama aşamasında güvenilir verilere ihtiyaç duyulur.

GÖÇ YOLDA ASLA DÜZELMEZ

Kurumsal tüm yapılar ve hatta bireyler geleceklerini planlarken sağlıklı verilere ulaşarak bunları yorumlamaya ve ona göre kendilerine önceden bir rota çizmeye çalışırlar. Eğer bu verileri sağlama konusunda otorite olan kurumlara olan güven yitirilmişse işte o zaman bir alternatif arayışı ortaya çıkar. Özellikle yabancı sermayenin stratejik kararlar öncesinde aynı veriyi birkaç farklı kaynaktan teyit etme alışkanlığı mevcuttur. Yani özetle kandıran, sadece kendini veya ona kanmak isteyenleri kandırır.

SUÇ BİLİMİ AÇISINDAN VERİ

Suç ve suçla mücadele olgusuna bilimsel olarak yaklaşıldığında kolluğun çalışma performansını ölçmek amacıyla bölgesel suç istatistiklerine ihtiyaç duyulur. Ayrıca yatırımcı açısından da o bölgede yapılacak olan yatırımın güvenli şekilde sürüdürülebilmesi için o bölgedeki suç istatistiklerine ihtiyaç duyulur. Güvenlik risk analizi buna göre yapılır ve en efektif güvenlik yapılanması buna göre kurulur. Bugün Türkiye’de bölgesel kolluk faaliyeti ve suç engelleme / müdahale çalışmaları verilerine ulaşmak mümkün değildir

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde