Paris yolcuları uçamadı

Paris yolcuları uçamadı

ELAGANCE TUR'LA ATLAS JET ARASINDAKİ SORUN NEDENİYLE 180 YOLCU MAHSUR KALDI.

Paris yolcuları uçamadı
16px
24px
20.08.2006 22:04
ABONE OLgoogle

Elegance Tur şirketinden gidiş-dönüş Paris-İstanbul bileti alan yolcular, Elegance ile Atlasjet şirketleri arasındaki anlaşmazlıktan dolayı mağdur oldu. Tatil bitiminde Fransa'ya gitme hayalleri ile Atatürk Havalimanı'na gelen yolcular, kendilerine muhatap bulamayınca havalimanında oturma eylemi başlattı.

Alınan bilgiye göre, Elegance Tur şirketi ile İstanbul'a gelen çoğunluğunu gurbetçi vatandaşlarımızın oluşturduğu 180 kişi, tatil bitiminde aynı firmanın anlaştığı Atlasjet'e ait uçakla Fransa'ya dönmek için Atatürk Havalimanı'na geldi. Saat 14.30'da Paris'e uçmayı bekleyen yolcular bilet işlemlerini yapmak için gittikleri gişelerde muhatap bulamadı. Atlasjet yetkilileri ile görüşen yolculara, iki şirket arasındaki anlaşmanın bittiği, dolayısıyla kendilerine uçak tahsis edilemeyeceği bilgisi verildi.

Atatürk Havalimanı'nda uzun süre şaşkın bir şekilde bekleyen yolcular sorunun çözülmesi için Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) yetkilileri ile görüştü. Fransa'ya gitmek için havalimanına geldiklerini belirten yolcular, iki şirket arasındaki anlaşmazlığın kendilerini mağdur ettiğini belirtti. Birçok yolcu yarın işe gidememesi durumunda işini kaybedebileceğini belirterek, kendilerine uçak tahsis edilmesini istedi. Fransa'ya uçan başka şirketlerde de bilet bulamadıklarını kaydeden gurbetçi yolcular "Hem ödediğimiz para boşa gitti, hem de Fransa'ya gidemedik. Mağduriyetimizi kim karşılayacak. Denetim yapılmadan her firmaya uçuş izni verilirse bizim gibi dolandırılan mağdur edilen çok yolcu olur" diye konuştu.

Problemlerine çözüm bulamayan yolcular, Atatürk Havalimanı'nda oturma eylemi başlattı. Yolcular, mağduriyetlerinin giderilinceye kadar eylemlerine devam edeceklerini söyledi. Bu arada polis yolcuların bir taşkınlık yapmaması için çevrede güvenlik önlemi aldı. Yolcuların Fransa'ya ne zaman uçacakları konusunda bir açıklama yapılmadı. Yolcuların havalimanındaki oturma eylemi devam ediyor.

Öte yandan Atlasjet şirketi de konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, daha önce Elegance tur şirketine charter hizmeti verdiklerini ancak aralarındaki anlaşmanın 16 Ağustos 2006 tarihinde bittiğini belirtti. Açıklamada "S.A.R.L. Elegance tur ile 'charter' kontratı imzalayarak 28.05.2006 tarihinden itibaren işçi permisi ile bu firmanın yolcularını taşıma görevini üstlenmiştik. Ancak muhtelif defalar uyarmamıza rağmen Elegance Tur kontrat yükümlülüklerini yerine getirmemiş, ödemelerini aksatmıştır.16.08.2006 tarihinde ödemesi yapılmamasına rağmen yolcu mağduriyetini önlemek amacı ile tarafımızdan son bir uçuş yapılmış ve kendilerine ek bir süre daha tanınmıştır. Ancak bu süre içerisinde de ödeme yapmadıkları için firmanın uçuşları 18.08.2006 tarihi itibariyle durdurulmuştur. Konu hakkında Türk ve Fransız Sivil Havacılık Otoritelerine gerekli bilgiler verilmiştir." denildi
 
İstanbul/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde