Para piyasalarını ne bekliyor?

Para piyasalarını ne bekliyor?

Para Piyasalarını sıkıntılı bir hafta daha bekliyor. Ak partinin kapatılma davasıyla başlayan siyasi belirsizlik artıyor...

Para piyasalarını ne bekliyor?
16px
24px
15.06.2008 14:07
ABONE OLgoogle

İş dünyası ümitsiz, zira siyasi belirsizlik artıyor. Yurtdışından buldukları kredilerin vadesi kısaldı. Yabancıların yatırım kararlarını ertelemeleri, doğrudan net sermaye girişini durdurdu. İç talep azaldığı için, üreticiler fiyatları arttırıyor, enflasyon yükseliyor.

Merkez Bankası bu durumda faizleri yükseltiyor. Uluslararası fonlar yüksek faizden istifade etmek için yoğun biçimde ülkeye giriş yapıyor. Bu gelişme döviz üzerinde baskı oluşturuyor. Dolar ve Euro'nun düşük kalması, ithal malların cazibesini arttırıyor, daha çok satılmasını sağlıyor. Böylece cari açık tırmanıyor. İşte 4 ayda 17 milyar dolara dayandık. Siyasi istikrarın bozulacak olması, yatırımcıların ümidini kırıyor. İMKB sürekli aşağı yönlü bir trend izliyor.

Haftanın ilk günü para politikası kurulu toplanıyor. Hükümetin karşı çıkmasına rağmen, gecelik borçlanma oranlarının yarım baz puan artırılacağına kesin gözle bakılıyor. AK Parti, kapatma davasında esas hakkındaki savunmasını veriyor. Anayasa Mahkemesinin ise türban kararına ilişkin gerekçeli kararını açıklaması bekleniyor. Yurtdışı gündeme ise petrol fiyatlarıyla ABD'de salı günü açıklanacak Mayıs ayı ÜFE'si ve ekonomik veriler var. Ayrıca Amerika'da Lehman Brothers, Goldman Sachs ve Morgan Stanley gibi büyük yatırım bankalarının ikinci çeyrek bilançoları yakından izlenecek. Özellikle enflasyon rakamları büyük önem taşıyor. Biliyorsunuz geçen hafta TÜFE, binde 6 artarak, binde 5'lik hedefin biraz üzerinde gelmişti. Ama çekirdek endeks tam beklendiği gibi binde 2 yükselmişti.

İMKB'de ulusal 100 endeksi düşüş trendinden kurtulamıyor. Morgan Stanley'in yayınladığı son raporda Türkiye için yatırım tavsiyesini düşürmesi risk iştahını azalttı. Hisse senetlerinden kaçış hızlandı. Endeks 38 bin desteğinde tutundu. Ancak yoğun bir satış furyasında burayı da rahatlıkla kırabilir, 37 bin 400'e inebilir. Yukarda ise 39 bin 500 ve 40 bin 800'de kuvvetli dirençler var. Faizlerin yükselmesi borsa için tabii ki olumsuz bir gelişme. Bu haftaki favori hisseler şunlar: Selçuk Ecza, Koç Holding, Ak enerji, Türk Telekom, İhlas Ev Aletleri ve Anadolu Hayat Emeklilik.

Döviz yatırımcısı fiyatın düşüp ya da yükseleceğini anlamak için Güney Afrika Randını izlemeli.. Bu hafta Rand, 8.20 seviyesine ulaşırsa, dolar da 1.270 YTL'yi aşacak. Aksi halde 1.250 YTL'ye dönecek. Faizlerinse haftanın ilk günü yüzde 22 seviyesinde kalacağını. Salı gününden itibaren alımlarla 21.50'a döneceğini tahmin ediyorum. İşte faiz artışının devam edip etmeyeceğini göstermesi açısından, Merkez Bankasının Salı günü yapacağı açıklama oldukça önemli. Buna göre alımlar yoğunlaşacak..

Dünyanın en büyük petrol üreticisi, Suudi Arabistan'ın Temmuz ayından itibaren günlük üretimi 500 bin varil artıracağını açıklaması, 134 dolara gerileyen petrol, Euro/dolar paritesi bu hafta 1.53 sente düşerse, 130 dolara inecek görünüyor. Altının onsu da buna bağlı olarak, 860 dolara düşecek. Kapalıçarşı'da 24 ayar külçenin 34 lira 50 kuruşla 35 YTL arasında kalmasını bekliyorum. Evet piyasalar haftaya işte bu beklentilerle başlıyor. 

Necmettin Batırel/Türkiye

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde