Para Kurulu yarın toplanıyor

Para Kurulu yarın toplanıyor

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, 7 Haziran'da yaptığı olağanüstü toplantının ardından, yarın 6. olağan toplantısını gerçekleştirecek. Finans çevreleri yarınki toplantıda...

Para Kurulu yarın toplanıyor
16px
24px
19.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Para Politikası Kurulu toplantısına, Kurul Başkanı ve Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Başkan Yardımcıları Erdem Başçı, Burhan Göklemez, Mehmet Yörükoğlu ile kurul üyeleri Güven Sak ve İbrahim Turhan'ın katılması bekleniyor.

İKİ AŞAMALI TOPLANTI

Para Politikası Kurulu toplantısı, saat 14.00-17.00 arasında iki aşamalı olarak yapılacak. İlk aşamaya, Merkez Bankası yetkilileri ve uzmanları ile Hazine Müsteşarlığı yetkilileri katılacak. Aynı gün gerçekleşecek ikinci aşamada ise sadece Para Politikası Kurulu üyeleri toplanacak ve görünüme ilişkin son değerlendirmeler yapıldıktan sonra oylamaya geçilecek. Oylama bittikten sonra Para Politikası Kurulu üyeleri, gerekçeye temel teşkil edecek kısa metni oluşturacak. Karar, gerekçesiyle birlikte aynı gün saat 17.00 ile 19.00 arasında Merkez Bankası tarafından basın duyurusu ile açıklanacak. Kurul bu yıl, diğer olağan toplantılarını da, 20 Temmuz, 24 Ağustos, 26 Eylül, 19 Ekim, 23 Kasım ve 21 Aralık tarihlerinde yapacak.

FAİZ ARTIRIMI OLMAZ

Kurul, 7 Haziran'da yaptığı olağanüstü toplantıda, kısa vadeli faiz oranlarını 1,75 puan artırmıştı. Gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 13,25'den yüzde 15'e yükseltilmişti. Finans çevreleri yarınki toplantıda yeni bir faiz artırımı beklemiyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde