Özdemir 30 yılla yargılanacak

Özdemir 30 yılla yargılanacak

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi, Limak İnşaat patronu Özdemir'i 30 yıl hapisle yargılayacak

Özdemir 30 yılla yargılanacak
16px
24px
21.02.2008 12:10
ABONE OLgoogle

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi, BOTAŞ ihalelerinde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla başlatılan "Mavi Hat" isimli operasyon sonucu, aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü 2. Başkanı, Limak İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir'in de bulunduğu 71 sanık hakkında açılan iddianameyi savcılığa iade etmedi.

Böylece kovuşturma aşamasına geçilirken, Özdemir, mahkemenin belirleyeceği tarihte 30 yıla kadar hapis istemiyle hâkim önüne çıkacak.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Mehmet Tamöz, BOTAŞ'taki yolsuzluk iddiaları üzerine Enerji Bakanlığı bünyesinde başlatılan "Mavi Hat" operasyonuna ilişkin soruşturmayı 4 Şubat 2007'de tamamlamıştı. İddianamede, örgütün kurucu ve liderliğini iş adamı İbrahim Selçuk'un yaptığı öne sürüldü. İddianamede, Limak Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir ve kardeşi Bahattin Özdemir'in de, örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, bilerek ve isteyerek "örgüte yardım etmek, ihaleye fesat karıştırmak ve rüşvet vermek" suçlarından 1'er yıldan 30'ar yıla kadar hapsi istendi.

İddianamede, Enerji Bakanlığı ve BOTAŞ'taki üst düzey bürokratlar hakkında da, 'örgüt kurmak ve yönetmek, örgüte üye olmak, rüşvet almak, ihaleye fesat karıştırmak ve suçtan kaynaklanan mal gelirlerini aklamak" suçlarından hapis cezaları talep edildi.

Mahkeme iade etmedi

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'nın, Ceza Muhakemesi Kanunu'na göre iddianameyle ilgili 15 günlük inceleme süresi önceki gün mesai saati bitiminden itibaren bitti.

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre iddianamede herhangi bir eksiklik tespit edemeyen mahkeme, bu nedenle CMK'yla yeni getirilen "iddianamenin iadesi" yöntemini de uygulamadı. İddianamenin kabulüyle birlikte soruşturmadan kovuşturma aşamasına da geçilmiş oldu. Mahkeme şimdi, duruşma gününü belirleyecek.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde