Ortaöğretime internet devletten

Ortaöğretime internet devletten

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ortaöğretim kurumlarındaki internet kullanım ücretlerini bundan böyle Ulaştırma Bakanlığı'nın karşılayacağını söyledi.

Ortaöğretime internet devletten
16px
24px
23.04.2006 18:12
ABONE OLgoogle

23 Nisan etkinliklerine katılmak üzere geldiği Erzurum'a gelen Bakan Yıldırım, valilik tarafından 'İnternet Haftası' dolayısıyla Erzurum Sanayi ve Ticaret Odası'nda (ETSO) düzenlenen 'Dünyada ve Türkiye'de İnternet Kullanımı' konulu panelin açılışına katıldı. Bakan Yıldırım burada yaptığı konuşmada, yılda yaklaşık 40 milyon YTL'yi bulan internet kullanım ücretinin Ulaştırma Bakanlığı tarafından karşılanacağını vurguladı. Yıldırım, "Gençler okulda istediğiniz kadar internet kullanın. Bundan sonra biz ödeyeceğiz." dedi. Türkiye'de yeni nesillerin internetle tanışması için okullara geniş bant internet erişimi (ADSL) projesini başlattıklarını dile getiren Yıldırım, "Eskiden atalarımız 'İlim Çin'de de olsa öğreniniz' derdi. Ne kadar zahmetli olursa olsun ilimin önemi anlatılırdı. Ancak artık ilim parmaklarımızın altında. Bütün bilgilere parmaklarımızın ucuyla ulaşabiliriz." şeklinde konuştu. Türkiye'deki 45 bin okulun yüzde 65'ine ADSL bağlantısı götürüldüğünü vurgulayan Bakan Yıldırım, hedeflerinin bütün okullana interneti ulaştırmak olduğunu kaydetti.

Okur yazarlık oranında yüzde 90'ın üzerine çıkıldığını söyleyen Yıldırım, "Malesef bilgisayar okur yazarlığı konusunda gerilerdeyiz. Artık ülkelerin gelişmişliğinin bilgisayar okur yazarlığına göre ölçülüyor. Bazı ülkelerde bu alanda yüzde 60- 70 oranında. Avrupa ülkelerinde yüzde 52. ABD'de yüzde 70'lerin üzerinde. Afrikada ise yüzde 2'lerde. Biz bilgisayar okur yazar oranını yükselteceğiz." dedi.

Türkiye'nin, ithal ettiği yaklaşık 80 milyon cep telefonuna, 40 milyar dolara yakın para harcandığını aktaran Yıldırım, "Türkiye sadece teknoloji satın alan değil, üreten bir ülke olması gerekiyor. Hükümet olarak, araştırma geliştirme faaliyetlerini artırmak amacıyla TÜBİTAK'a 430 trilyon lira aktardık. Bu yıl ise bu rakamı 650 trilyon liraya yükselttik." ifadelerini kullandı. Yıldırım, konuşmasının ardından Türk Telekom'un ADSL aboneliğine kaydolan 5 kişiye, ADSL modem hediye etti.

Erzurum/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde