'Ortak iş yapın' çağrısı

'Ortak iş yapın' çağrısı

BAŞBAKAN ERDOĞAN VE KRAL ABDULLAH, TÜRK VE SUUDİ İŞADAMLARINA SESLENDİ.

'Ortak iş yapın' çağrısı
16px
24px
10.08.2006 17:54
ABONE OLgoogle

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan'ın, işbirliğini daha da geliştirmeyi amaçladıkları öncelikli ülkelerden biri olduğunu belirterek, 'Ekonomik ilişkilerimizin düzeyine baktığımızda, ortak potansiyelimizi yeterince değerlendiremediğimizi görüyoruz' dedi.

Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz Al Suud'un Türkiye ziyareti çerçevesinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından Çırağan Sarayında düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantının düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Erdoğan, 'Suudi Arabistan, işbirliğimizi daha da geliştirmeyi amaçladığımız öncelikli ülkelerden biridir. Ekonomik ilişkilerimizin düzeyine baktığımızda, ortak potansiyelimizi yeterince değerlendiremediğimizi görüyoruz. Bu konuda özel sektörlerimize önemli görevler düşüyor. Biz de hükümetler olarak özel sektörlerimizi teşvik etmekte kararlıyız' dedi. İş adamlarıyla bir araya gelmelerini ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesi yolunda atılmış önemli bir adım olarak gördüklerini vurgulayan Erdoğan, bu vesileyle son dönemde Türk ekonomisinde kaydedilen önemli gelişmeleri, Türkiye'deki yatırım ortamının uluslararası yatırımcılara sunduğu imkan ve fırsatları da katılımcılarla paylaşmak istediğini söyledi.

KÜRESEL SERMAYENİN İLGİ ODAĞI...

Türkiye'nin son 3-4 yılda gösterdiği performansla küresel sermayenin ilgi odağı olmaya başladığını kaydeden Erdoğan, 1993-2002 yılları arasında Türkiye'ye gelen küresel sermaye miktarının ortalama 1,1 milyar dolar civarında olduğunu hatırlattı. Bu rakamın 2005'te 9,7 milyar dolarla rekor bir seviyeye ulaştığına işaret eden Başbakan Erdoğan, '2006 yılının sadece ilk 5 ayında ülkemize yapılan uluslararası doğrudan yatırım ise 8,1 milyar dolardı. Bu yıl da bu alanda yeni bir rekora doğru koşuyoruz' dedi. Yine bu dönemde büyüme rakamlarında da istikrar sağlandığını ve kayda değer bir artış elde edildiğini anlatan Erdoğan, 'Ekonomimiz son 3 yılda ortalama yüzde 8'lik büyümeyle dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri haline geldi. Bu Türkiye'de ekonomik istikrarın her geçen gün biraz daha sağlamlaştığını açıkça ortaya koyuyor' diye konuştu. Erdoğan, bu doğrultuda, dünya piyasalarındaki dalgalanmalardan da Türkiye'nin sınırlı ölçüde etkilendiğini söyledi. İhracatın son üç yılda 2 katının üzerinde bir artışla 73,4 milyar dolara ulaştığını da ifade eden Başbakan Erdoğan, bu başarının Türkiye'yi dünya ihracat sıralamasında 22'nci sıraya yükselttiğini bildirdi. Erdoğan, 'Hedefimiz bu yıl 79 milyar dolardı, fakat şu andaki gelişmelere baktığımızda bu rakamı da aşacağımız ortada. Öyle görünüyor ki 80 milyar doların üzerine çıkacağız' dedi.

DÜNYANIN 19. BÜYÜK EKONOMİSİ...

Başbakan Erdoğan, 190 milyar doları aşan toplam dış ticaret hacmi, 300 milyar doların üzerindeki GSMH ile Türkiye'nin bugün dünyanın 19'uncu büyük ekonomisi olduğunu bildirdi. Bu gelişmeleri kamu maliyesi, finans sektörü, yatırım ve özelleştirme mevzuatı başta olmak üzere bir çok alanda gerçekleştirdikleri yapısal reformlarla desteklediklerini belirten Erdoğan, aynı şekilde uluslararası yatırımın önünde bulunan engelleri de bir bir kaldırarak küresel sermaye girişini kolaylaştırdıklarını kaydetti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şunları söyledi: 'Suudi kardeşlerimizi de Türkiye'deki imkan ve fırsatları değerlendirmeye, ülkemize daha fazla yatırım yapmaya özellikle davet ediyorum. Bunun yanında yine Suudi kardeşlerimizle Türk iş adamlarının müştereken Suudi Arabistan'da yatırımlarını çok daha büyük ölçekte geliştirmelerini arzu ediyoruz. Yatırımcılarımızın, girişimcilerimizin çeşitli vesilelerle bir araya gelerek üçüncü ülkelerde de müşterek yatırımlara girmesinin çok çok önemli gelişmelere vesile olacağı ina

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde