Ortadoğu’da ateşkes için İKT’ye tarihî çağrı

Ortadoğu’da ateşkes için İKT’ye tarihî çağrı

MÜSİAD Başkanı Dr. Ömer Bolat, Kana saldırısıyla zirveye ulaşan İsrail'in Filistin ve Lübnan'a yönelik saldırılarının durdurulması için İslam Konferansı Teşkilatı’na (İKT) tarihi sorumluluk düştüğünü söyledi. Barış için MÜSİAD’ın önerileri..

Ortadoğu’da ateşkes için İKT’ye tarihî çağrı
16px
24px
01.08.2006 12:23
ABONE OLgoogle

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Dr. Ömer Bolat, Kana saldırısıyla zirveye ulaşan İsrail'in Filistin ve Lübnan'a yönelik saldırılarının durdurulması için İslam Konferansı Teşkilatı’na (İKT) tarihi sorumluluk düştüğünü söyledi. Bolat, Türkiye’nin bölgedeki gelişmelerden olumsuz etkilenmemesi için ateşkes anlaşması imzalanana kadar İsrail büyükelçimizin geri çağrılması gerektiğini söyledi.
Yarın İstanbul'da düzenlenmesi planlanan İKT toplantısı öncesinde yazılı bir açıklamada bulunan MÜSİAD Başkanı, 57 müslüman ülkeyi temsil eden İKT’nin İsrail’i derhal ateşkese zorlayacak etkîn bir eylem planı ortaya koymasının gerekliliğine işaret etti.

Lübnan ve Filistin halkına yardım amacıyla toplanacak bağışlarla ilgili teknik çerçevenin oluşturulmasına yönelik kararların tek başına yeterli olamayacağını ifade eden Bolat, “Mültecilerin yurtlarına dönmesi, Filistin ve Lübnan’da taş üstünde taş bırakmayan İsrail'in savaş tazminatını karşılaması ve barış masasına  oturtulması için sert kararlar alınmalı, İKT üyesi ülkelerin katılımıyla Barış Gücü Birliği oluşturulması ve bölgede konuşlandırılmasına yönelik bir karar alınmalı, dünya barışı için BM ve uluslararası camianın İsrail üzerinde baskı kurması sağlanmalı ve donör ülkeler toplanarak Filistin ve Lübnan’a mali yardım paketi açıklamalıdır” dedi.

MÜSİAD Başkanı Bolat, Türkiye’nin acilen BOP üyeliğinden çekilmesi ve İsrail büyükelçisini geri çağırması gerektiğini belirterek,  “Son gelişmelerle birlikte BOP’un Ortadoğu’ya barış getirmeyeceği ve ABD’nin ile birkaç müttefikinin amaçlarına hizmet ettiği ortaya çıkmıştır. Türkiye acilen BOP üyeliğinden çekilmelidir.  Ayrıca  ateşkes anlaşması imzalanana kadar İsrail büyükelçimiz geri çağrılmalıdır. Türkiye’nin bölgedeki gelişmelerden olumsuz etkilenmemesi için bunun barışa katkı sağlayabileceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

MÜSİAD’lı işadamları bölgeye 4 TIR yardım malzemesi gönderdi
Üye işadamları arasında Filistin ve Lübnan’daki savaş mağduru insanlara yardım için bir çalışma yürüttüklerini duyuran MÜSİAD Başkanı, 'İşadamlarımız mazlum Filistin ve Lübnan halkının yanında. Dünyanın gözü önünde insanlık suçu işleyen, sivillere yönelik soykırım gibi katliamlara duyarsız kalamazdık. Bu amaçla Kayseri şubemizden 4 TIR dolusu gıda maddesi ve yardım malzemesi bölgeye gönderildi” dedi.

Barış için MÜSİAD’ın önerileri
MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, bölgede istikrarın sağlanması için ABD ile Avrupa’nın üzerine düşeni yerine getirmediğini vurgularken istikrarın sağlanması için birtakım önerilerde bulundu.
1 – Öncelikle acilen ateşkes ilan edilmelidir.
2 – Filistin ve Lübnan İsrail’den savaş tazminatında bulunmalı. İKT, İsrail’in tazminat ödemesi için uluslararası baskı oluşturmalı.
3 – İKT üyesi ülkerin katılımıyla acilen Barış Gücü Birliği oluşturularak Lübnan-İsrail ve Gazze-İsrail sınırlarında konuşlandırılmalı.
3 – İKT, donör ülkeri toplayarak Filistin ve Lübnan’a mali yardım paketi açıklamalı.
4 – Son gelişmelerle birlikte BOP’un Ortadoğu’ya barış getirmeyeceği ve ABD’nin ile birkaç müttefikinin amaçlarına hizmet ettiği iyice ortaya çıkmıştır. Bu nedenle Türkiye derhal BOP üyeliğinden çekilmelidir.   

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde