Onların, konuşması para

Onların, konuşması para

ESKİ DEVLET ADAMLARI, CEO'LAR KONUŞMAK İÇİN 200 BİN DOLARA VARAN PARALAR ALIYOR.

Onların, konuşması para
16px
24px
16.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Son yıllarda parlayan mesleklerin başında konferans konuşmacılığı, diğer ismiyle guruluk geliyor. Eski devlet adamları, astronotlar ya da işadamları arasından çıkan ünlü konuşmacıların konferans başına aldıkları paralar 10 bin ile 200 bin euro arasında değişiyor. Dünyaca ünlü konuşmacılar arasında en popüleri, aynı zamanda en çok kazananı hiç şüphesiz ABD eski Devlet Başkanı Bill Clinton. New York merkezli Harry Walker ajansının resmi konferans konuşmacısı olan Bill Clinton konferans başına 200 bin euro alıyor. Clinton’ın konferanslardan yıllık kazancı ise 5 milyon dolar seviyesinde.

Clinton’ı yakın takipçilerinden biri de ABD Merkez Başkanlığı görevinden emekli olan Alan Grenenspan. Konuşma başına 150 bin euro alan Greenspan, finans dünyasının olduğu kadar iş dünyasının da vazgeçemediği konuşmacılar arasında. General Electric’in eski CEO’su Jack Welch ise konferans başına 100 bin euro talep ediyor. Amerikalılardan sonra ise sırada Avrupalılar var. Türkiye’nin AB üyeliğini her seferinde karşı çıkan Fransa eski Cumhurbaşkanı Valery Giscard D’Estaing, 80 bin euroya konuşuyor. Türkiye’de ise guru ücretleri oldukça düşük.

YILDA 16 MİLYAR $

Dünyada, gurulara yılda 16 milyar dolar ödeniyor. Konuşmacı sektörünün lideri ise ABD. Dünyadaki guruların yüzde 90’ının ABD vatandaşı olduğu söyleniyor. Konferans ve guru pazarının büyük kısmı, 500’e yakın irili ufaklı konuşmacı ajansı tarafından kontrol ediliyor. Konuşmacı ajanslarının en ünlüleri arasında ise ilk akla gelenler Harry Walker, Washington Speakers. Bu ajanslara kayıtlı olan konuşmacılar konferans başına en az 200 bin euro kazanıyorlar.

CEO’ların kendini hazırlaması lazım

YIlda bin kişinin katıldığı 3 büyük konferans düzenleyen Eventus’un İçerik Geliştirme Yöneticisi Dilek Altun Gençalp, Türkiye’de hem kurum içi hem de geniş katılımlı konferansların sayısında ciddi bir artış olduğunu söylüyor. “İyi bir CEO’nun yılda 4 kez konferans vermesi şart” diyen Gençal,“Gerçekleştirdiğimiz zirvelere katılan konuşmacıların maliyetleri 10 bin dolarlardan 100 bin dolarlara kadar gidebiliyor. “Top 50” listesinde yer alan konuşmacıların maliyetleri ise ortalama 50 bin dolar.”

Türkiye’de en çok ilgi gören yabancılar

Don Peppers: Müşteri ilişkileri yönetiminde otoritelerden biri

Jack Trout: Pazarlama otoritesi

Sydney Finkelstein: Stratejik liderlik otoritesi

Joseph Stigliz: Ekonomist

Jonas Ridderstrale: Avrupa’nın yetiştirdiği yönetim gurusu

Tony Buzan: Dünyanın en önemli 5 konuşmacısından biri ve “beynin pazarlama dehası” olarak kabul ediliyor.

Konferans başına kim ne kadar kazanıyor

Bill Clinton ABD eski Başkanı 200 bin Euro

Alan Greenspan ABD eski Merkez Bankası Başkanı 150 bin Euro

Jack Welch General Electric eski CEO’su 100 bin Euro

Valery Giscard D’Estaing Fransa eski Cumhurbaşkanı 80 bin Euro

Joschka Fischer Almanya eski Dış İşleri Bakanı 100 bin Euro

Neil Armstrong Astronot 75 bin Euro

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde