ÖİB'den Ofer kararına itiraz

ÖİB'den Ofer kararına itiraz

TÜPRAŞ'IN 14.76'SININ SATIŞINI İPTAL EDEN KARARA ÖİB'DEN İTİRAZ GELDİ. GEREKÇE..

ÖİB'den Ofer kararına itiraz
16px
24px
09.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Ankara 12. İdare Mahkemesi'nin Tüpraş'ın yüzde 14.76'lık hissesinin İsrailli işadamı Sami Ofer ve Global Menkul Değerler'e satışını iptal eden kararına itiraz etti. Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, 569 milyon 333 bin 349 YTL'lik hisse bedelinin Hazine'ye aktarıldığını, karara göre bir işlem yapılacağını açıkladı.

Petrol İş Sendikası'nın açtığı, Tüpraş'ın yüzde 65.76 oranındaki kamu payının yüzde 14.76'lık kısmının 3 Mart 2005'te İstanbul Borsası Toptan Satışlar Pazarı'nda satışa sunulmasına ilişkin ÖİB kararının iptaline yönelik dava, nisanda sonuçlanmıştı. Kararda, satış işlemine ilişkin gerekli duyuruların yapılmadığı, Tüpraş'ın yüzde 14.76'lık hissesinin aleniyet ilkesine ve rekabetin sağlanması esasına uygun davranılmadan satıldığı ifade edilmişti.

SPK'ya bildirdik
Kilci, Ankara 12. İdare Mahkemesi'nin iptal kararına itiraz ettiklerini, Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa'ya da temyiz kararlarını bildirdiklerini anlattı. Kilci, Tüpraş'ın iptal edilen yüzde 14.76'lık hisse senedinin satışı işleminden 569 milyon 333 bin 349 YTL gelir elde ettiklerini söyledi.
Yargının kararı bozmaması halinde hisse satış bedelinin geri ödemesinin nasıl gerçekleştirileceği sorusuna Kilci, "Bu bedel, Hazine'nin kasasında. Davanın sonuçlanmasını bekleyeceğiz" yanıtını verdi. Danıştay'ın Ankara 12. Bölge İdare Mahkemesi'nin iptal kararını bozması durumunda, Petrol İş Sendikası'nın itiraz hakkı bulunacak. İtirazı, Dava Daireleri Genel Kurulu karara bağlayacak.

Sırada limanlar var
Özelleştirme İdaresi; Tüpraş, Erdemir ve Telekom gibi büyük özelleştirme ihalelerinin ardından gözünü liman özelleştirmelerine çevirdi.
İzmir, Samsun, Mersin, Bandırma ve Derince gibi limanlar özelleştirilmek için sıra beklerken, bu limanlar arasında en fazla İzmir Limanı'nın ilgi gördüğü öğrenildi. Yatırım şartıyla özelleştirilecek olan limanlar kapasite artırımıyla uluslararası limanlar arasına girecek. Türkiye, bu limanlar aracılığıyla Irak, İran, Suriye ve Türki Cumhuriyetler gibi komşu ülkelerin ticaretinde geçiş noktası olacak.

Gülçin Üstün/Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde