Numara taşımanın bedeli ne kadar?

Numara taşımanın bedeli ne kadar?

Telekomünikasyon Kurulu, numara taşımadan bedel almak isteyen operatörlerin en fazla..

Numara taşımanın bedeli ne kadar?
16px
24px
19.10.2008 11:05
ABONE OLgoogle

Uzun süredir tartışılan numara taşıma bedelinde Telekomünikasyon Kurulu son noktayı koydu. 20 YTL'den başlayan ve giderek aşağıya doğru düşen bedel için Telekomünikasyon Kurulu, 2 YTL bedel açıkladı.

Telekomünikasyon Kurulu, son yaptığı toplantıda 9 Kasım'da başlayacak numara taşıma için azami bedeli belirledi. Yapılan teknik hesaplamaların ardından numara taşımanın operatörlere masrafının 2 YTL olduğu kararı verildi. Kurulda 2 YTL'nin dışında 10 ve 6 YTL bedel de gündeme geldi. Turkcell, Avea ve Vodafone'un abonelerden bedel almayacaklarını bildirmeleri üzerine kurul, numara taşımanın bedelini 2 YTL olarak belirledi.

2 YTL DE ALINMAYACAK

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Çataltepe, cep telefonu numarasını Turkcell'e taşıyacak abonelerden ücret talep edilmeyeceğini söyledi. Çataltepe, “Numara taşıma ücreti operatörler arasındaki bir ücret. Bazı operatörler müşteriden ücret almayı tercih edebilir ama bizde böyle bir şey yok" dedi.

Avea Regülasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Anık, “Tüm dünya örneklerinde numara taşınabilirliğin başarılı olmasının en büyük etkenlerinden biri, uygulamanın aboneler için ücretsiz olmasıdır. Avea olarak tüm mobil telefon kullanıcılarını, Avea fırsatlarından yararlandırmak için numara taşınabilirliğine ücretsiz başvurularını yapmak üzere Avea bayilerine davet ediyoruz” ifadesini kullandı.

Bu doğal bir haktır

Vodafone Kurumsal İş Birimleri Bölüm Başkanı Ahmet Ulubay, kullanıcıların numaralarını değiştirmeden operatör değiştirmesinin doğal bir tüketici hakkı olduğunu ve bu uygulamadan yararlanan tüketicilere bir maliyet yansıtılmaması gerektiğini hep vurguladıklarını kaydetti. Ulubay, numarasını Vodafone'ye taşıyacak abonelerden ücret almayacaklarını, operatöründen memnun olmayan tüm aboneleri numaralarıyla beraber Vodafone'ye beklediklerini bildirdi.

Hamdi Ateş/Yeni Şafak

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde