Murat Saraylı 3. kes YES Başkanı

Murat Saraylı 3. kes YES Başkanı

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Murat Saraylı, 3. kez Avrupa Genç İşadamları Dernekleri Konfederasyonunun (YES) Başkanlığına seçildi.

Murat Saraylı 3. kes YES Başkanı
16px
24px
25.11.2006 15:54
ABONE OLgoogle

YES'in bugün Brüksel'de yapılan Genel Kuruluna ilişkin olarak TÜGİAD'tan yapılan açıklamada, Saraylı'nın, Avrupa'nın en büyük sivil toplum örgütlerinden biri olan YES Başkanlığına üye ülkelerin oybirliği ile seçildiği bildirildi.

Açıklamaya göre, yeniden göreve getirilen Başkan Saraylı, Avrupa'nın geleceğini temsil eden genç işadamlarının son 3 yıldır Türk başkan seçerek, Türkiye-AB ilişkisinde desteklerini açıkça ortaya koyduklarını söyledi. Açıklamada, 16 ülkeden 38 bin Avrupalı genç girişimcinin üyesi olduğu YES'te başkanlık yapan ilk Türk işadamı olan Saraylı'nın 3 yıldır başkan seçilmesinin, AB-Türkiye ilişkileri açısından ayrı bir önem taşıdığı vurgulandı.

''AB DAHA NET GÖRMELİ''

Avrupalı genç işadamlarının 17 Aralık 2004'teki AB-Türkiye müzakerelerinin başlama kararı öncesinde bir Türk işadamını başkan seçerek desteklerini gösterdiklerini belirten Başkan Saraylı, ''Genç iş aleminin temsilcileri AB ile yaşamakta olduğumuz zorlu müzakere sürecinde de yeniden bizi seçerek bu konudaki tercih ve kararlılıklarını bir kez daha ortaya koydular'' dedi.

Türkiye'nin olduğu bir AB'nin dünya barışı için gerekli olduğunu AB'nin daha net görmesi gerektiğini vurgulayan Saraylı, Avrupa'nın başka köşelerindeki insanların Türkiye'yi tanımamalarından dolayı kaçırılacak işbirliği fırsatlarının zararının sadece Türkiye'ye olmadığını belirtti. Müzakere sürecinde her kesimin kendi ilişkilerini en üst düzeyde değerlendirmesi gereğine işaret eden Başkan Saraylı, ''Türkiye'nin sadece piramidin tepesindeki devlet başkanlarına değil, sivil toplum örgütlerine ve ülkelerin kamuoylarına da en iyi şekilde tanıtılması şart. TÜGİAD olarak bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz'' diye konuştu.

Açıklamaya göre, YES başkanlığına seçildikten sonra 2020'ye kadar bir vizyon oluşturan Saraylı, kuruma farklı gündemler getirerek, dünya çapında açılımlar yarattı. Brüksel'i, sadece Avrupa'nın genç girişimcilerinin değil, Latin Amerika, Güneydoğu Asya ve Kuzey Afrika gibi dünyanın çeşitli bölgelerindeki kurumsallaşmış genç işadamlarının da bir araya gelebileceği bir platform haline getirmeyi hedefledi. Bu amaçla, çeşitli örgütlerle işbirliği anlaşmaları imzalandı.

YES'e YENİ ÜYELER KATILDI

Genç iş dünyasında Avrupa'nın etkin sivil toplum örgütü olan YES'in temel amacı, Avrupa girişimciliğinin ekonomik ve sosyal performansını artırmak. 20 yıllık bir kurum olan ve merkezi Brüksel'de bulunan YES'e İtalya, Portekiz, Türkiye, Almanya, Avusturya, Hollanda, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan, İspanya, Slovakya, Slovanya, Belçika, İsveç, Ukrayna ile bu yılki Genel Kurulda katılan Macaristan ve Arnavutluk üye bulunuyor. Türk cumhuriyetlerinde de genç işadamları TÜGİAD işbirliğiyle örgütlenmeye başladı ve bu kapsamda Kazakistan kuruma gözlemci üye oldu.

SARAYLI KİMDİR

 YES Başkanlığına 3. kez seçilen Murat Saraylı, iki dönemdir TÜGİAD Başkanlığını da yürütüyor. Ayrıca, Dünya Ekonomik Forumu tarafından oluşturulan Genç Küresel Liderler Forumu tarafından Ocak ayında 2006 Dünya Genç Lideri olarak isimlendirilen Saraylı, 410 liderin yer aldığı bir küresel topluluk olan Genç Küresel Liderler Forumunda da 5 yıl boyunca görev yapacak. 1967 yılında Ankara'da doğan, TED Ankara Koleji ve ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Saraylı, çalışma yaşamına 1989 yılında aile şirketinde başladı. Saraylı Grubu'nda sırasıyla proje müdürlüğü, bölge müdürlüğü, genel müdürlük, proje geliştirme grubu direktörlüğü görevlerini üstlenen Saraylı, halen Grubun Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde