Merril Lynch ekonomiyi değerlendirdi

Merril Lynch ekonomiyi değerlendirdi

Merril Lynch Türkiye Direktörü Kubilay Cinemre, Türkiye'nin temel yapısında hiçbir değişiklik olmadığını, normalde fiyatlandırılmayan risklerin artık fiyatlandırılmaya başlandığını belirterek...

Merril Lynch ekonomiyi değerlendirdi
16px
24px
18.05.2006 12:49
ABONE OLgoogle

Merril Lynch Türkiye Direktörü Kubilay Cinemre, Türkiye'nin temel yapısında hiçbir değişiklik olmadığını, normalde fiyatlandırılmayan risklerin artık fiyatlandırılmaya başlandığını belirterek, "Terör, İran, irtica gibi konular Türkiye'nin gündemine yeni girmedi, bunlar hep vardı. Sadece seçimler yaklaştığı için bir belirsizlik oluştu" dedi.
Geçen haftasonu yaşanan, hafta başında sönen ve bu haftasonuna doğru yeniden dalgalanan uluslararası piyasalar ile beraber iç piyasalar da ıÜüsabah saatlerinden itibaren para ve sermaye piyasalarında yaşanan hızlı hareketlerle yeni denge hareketlerine maruz kaldı. Borsada sert bir düşüş görülürken, dolar ve faiz ise senenin en yüksek seviyelerini gördü.

Dış piyasalarda özellikle Amerika'da ve Avrupa'da borsalar değer kaybederken, enflasyon korkusu ile faiz artış senaryolarının yolaçtığı tedirginlik sürüyor. ıÜüıÜüTokyo Borsası, Wall Street'teki sert düşüşün etkisinde günü aşağı yönde hareketle tamamladı. Dow Jones ve Nasdaq Bileşik Endeksi ise önemli ölçüde değer kaybederken, en yüksek kayıp GM hisselerinde gerçekleşti.

ıÜü Avrupa Birliği'nde (AB) ise Mart ayı sonu itibariyle yüzde 2,1 olan enflasyon, petrol fiyatlarının artması ile Nisan ayında yüzde 2,3'e yükseldi. ıÜüıÜüUluslararası piyasalarda petrol fiyatları, 'yüksek fiyatın talebi aşındıracağı' endişesiyle geriledi. Petrol fiyatlarının düşüşünde, Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA), raporunda, yüksek petrol fiyatları nedeniyle küresel petrol talebinin aşınacağını öngörmesinin yanında, Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali El Naimi'nin 'OPEC'in kapasite artışı talebin çok üzerinde olabilir' şeklindeki sözleri etkili oldu.

Ayrıca, eıÜümtia fiyatlarındaki artışın ekonomide büyümeyi yavaşlatacağı endişesi, uluslararası piyasalarda altın ve bakır fiyatlarını geriletti. Londra Metal Borsası'nda, geçen hafta bir ara rekor seviyelere kadar yükselen bakırın ton fiyatı, Cuma günkü kapanışına göre yüzde 8,8 oranında azalarak 7 bin 700 dolardan işlem görüyor. Geçen hafta son 26 yılın en yüksek seviyesine kadar yükselen altın fiyatları da New York'ta Cuma günkü kapanış değerine göre geriledi.

TÜRKİYE'DE DENGELER SAĞLAM

Bu arada, piyasalarda yaşanan dalgalanmanın bir kriz başlangıcı olmadığını belirten Merril Lynch Türkiye Direktörü Kubilay Cinemre, "Sadece yeni seviyeye geliyor. Türkiye'nin temel yapısında hiçbir değişiklik yok" dedi. Cinemre, bu yüzden normalde fiyatlandırılmayan risklerin artık fiyatlandırılmaya başlandığını belirterek, "Terör, İran, irtica gibi konular Türkiye'nin gündemine yeni girmedi, bunlar hep vardı. Sadece seçimler yaklaştığı için bir belirsizlik oluştu" dedi.

Türk ekonomisinin son yıllarda bir geçiş dönemi yaşadığını anlatan Cinemre, bu yüzden bazı dengesizliklerin olduğunu ve piyasanın yeni dengeler bulduğunu dile getirdi. Kubilay Cinemre, "Piyasalarda geçtiğimiz hafta yaşanan durum bir kriz başlangıcı değil, sadece yeni seviyeye geliyor. Türkiye'nin temel yapısında hiçbir değişiklik yok. Bir hafta içinde, hatta bugün yarın yeni fiyat dengesi bulup sakinleşeceğini düşünüyorum" diye konuştu. Türkiye'de enflasyonun yüzde 8'lere gerilese de hala yüksek seviyede olduğunu kaydeden Cinemre, enflasyonun yüzde 2-3 civarında olması gerektiğini söyledi.

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde