Merkez'in kararı TİM'i korkuttu

Merkez'in kararı TİM'i korkuttu

TİM BAŞKANI OĞUZ SATICI: DEMEK Kİ DURUM ESKİSİNDEN DAHA KÖTÜ GÖRÜNÜYOR.

Merkez'in kararı TİM'i korkuttu
16px
24px
07.06.2006 23:32
ABONE OLgoogle

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun faiz artırımına ilişkin, '11 Nisan 2005'e geri döndük. Demek ki Merkez Bankası ve Para Kurulu, durumu eskisinden daha kötü görüyor' dedi.

Satıcı, Para Politikası Kurulu'nun, kısa vadeli faiz oranlarını 1,75 puan artırmasına ilişkin yaptığı açıklamada, kararı 7 aydan beri yaşanan iyimserlikte geriye adım olarak nitelendirerek, şöyle konuştu: '11 Nisan 2005'e geri döndük. Demek ki Merkez Bankası ve Para Kurulu, durumu eskisinden daha kötü görüyor.

Biz özellikle Sayın Serdengeçti döneminde olayın sıkıştığını, bundan sonra atılacak adımların çok hesapsız atıldığını söylemiştik. Böylelikle Merkez Bankası, kendine bir ön açmış olabilir diye düşünüyorum. Herhalde ileriye doğru piyasaları gözlemleyerek, tekrar faiz indirimleriyle piyasayı düzenleyecek birtakım adımlar için kendine bir marj elde etmiş oldu.
Şoktan ziyade çok tedbirli bir geriye adım. Merkez Bankası bence burada hiç faiz indirimi yapmayabilirdi ama yapıyorsa da kendine bir marj yaratmak için bir kerede böyle bir adım attı. Çünkü geri adım attığında hepsi geri adım olarak tanımlanacaktı. Hiç değilse önünde ilerleyecek bir marj yaratmış oldu.'

Oğuz Satıcı, bunun özellikle bankacılık kesimindeki gereksiz paniği ortadan kaldırması gerektiğini kaydederek, 'Piyasa zaten kendi şartını oluşturmuştu. Merkez Bankası, bu geri adımla piyasa şartlarına yaklaşmış oldu' diye konuştu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde