Merkez faizi artırıyor

Merkez faizi artırıyor

MB BAŞKANI DURMUŞ YILMAZ SİNYAL VERDİ, FAİZ BEŞYIL SONRA İLK KEZ YÜKSELTİLİYOR.

Merkez faizi artırıyor
16px
24px
05.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Merkez Bankası Para Kurulu çarşamba günü takvim dışı toplanıyor. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, "İbre faiz artırımını gerektiriyor. Sadece enflasyondan değil istikrardan da sorumluyuz. Rezerv var gerekirse müdahale ederiz" dedi.

Son bir aydır piyasalarda yaşanan dalgalanmalar Merkez Bankası'nı harekete geçirdi. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, çarşamba günü Merkez Bankası Para Kurulu'nun takvim dışı toplantıya çağırdıklarını belirterek "Bugün yeni bir durumla karşı karşıyayız. Şu anda ibre faizi artırmamız gerektiğini gösteriyor" diye konuştu. Yılmaz, "Oturup yeni gelişmeleri, elimize ulaşan verileri değerlendireceğiz. Şu anda ibre faiz artırmamız gerektiğini gösteriyor. Ancak, Para Kurulu üyelerinin kararının ne olacağını şimdiden kestiremem. Yalnız benim oyumun faiz artırmaktan yana olduğunu söyleyebilirim" dedi.

Daha önceden açıklanan takvime göre Merkez Bankası Para Kurulu'nun bu ay sadece 20 Haziran'da toplanması öngörülüyordu. Dün gazetelerin ekonomi yöneticileriyle biraraya gelen Yılmaz, Para Kurulu'nu acil toplantıya neden pazartesi değil, çarşamba çağrıldığına ilişkin soruya ise "Biz öncelikle pazartesi günü piyasanın nasıl bir seyir izleyeceğini de görmek istedik. Bakalım bizim Para Kurulu'nu ekstradan toplantıya çağırmamızı piyasa nasıl algılıyor, ne tepki veriyor. Çarşamba günü tüm bunları görüp, neler yapabileceğimizin kararını öyle vereceğiz" dedi. Yılmaz, "Göreve başladığınız nisan ayındaki ilk Para Kurulu toplantınızdan 0.25 puan faiz indirim kararı çıktı. Şimdi faiz artırmak zorunda kalıyorsunuz. Nisanda faiz indirmiş olmaktan pişman mısınız?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Pişman değilim. Nisan ayında önümüze gelen veriler, faizin 0.25 puan aşağı inmesini gerektiriyordu biz de indirdik. Ancak, olaya bugünden geriye dönerek bakarsak, 'pişman olmak gerekir' diye düşünülebilir. Bugünü nisan ayından kestirmemiz pek mümkün değil."

60 MİLYAR DOLAR REZERV VAR GEREKİRSE MÜDAHALE EDERİZ
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, yabancıların türbülans sırasında Türkiye'den çıkma isteklerine Merkez Bankası'nın müdahale etmemesinin, 'giderken zarar etsinler' mantığının bir sonuç olup olmadığına ilişkin soruya ise "Para gelirken iyi de, çıkarken mi kötü oldu. Para her zaman kazanç gördüğü yere gider, bu da çok doğaldır. Gördüğümüz kadarıyla son dalgalanmayla birlikte piyasadaki 'en spekülatif sıcak para' Türkiye'den çıktı. Çıkan paranın miktarı söylenen gibi 9-10 milyar dolar değil, o rakamın epey altında. Ayrıca, yerleşik olan yabancıların olumlu beklentileri de bozulmuş değil" şeklinde yanıt verdi. Yılmaz, dövizdeki oynaklığı konusunda da "2002'den bu yana 8 kez dalgalanma oldu. Her seferinde kur eskiye döndü. Merkez Bankası bu süreci çok yakından izliyor. 60 milyar dolar döviz rezervimiz var. Merkez Bankası da sandalyeye arkasını yaslayıp piyasaları seyretmiyor. Uygun şartlar oluşursa dövize müdahale ederiz" diyerek piyasalara mesaj verdi. Yılmaz "Merkez Bankası sadece enflasyon hedefinden değil, finansal istikrardan da sorumludur" diye konuştu.

'Nisan enflasyonunda hep birlikte yanıldık'

"NİSAN ve mayıs aylarında enflasyonla ilgili beklentilerimizde yanıldık" diyen Yılmaz şöyle konuştu: "Beklentilerimizin üzerinde çıktı. Nisan ayında, enflasyonla ilgili bu kadar sapma olacağı yönünde bir sinyal gelmedi. Nisan ayında hepimiz yanıldık. Bu durum bizim Merkez Bankası olarak analiz gücümüzü artırmamız gerektiğini gösteriyor. Mayıs ayı enflasyonu üzerinde yükselen kurların da etkisi var. Aynı etkiyi haziran ayında da göreceğiz. Haziran ayı enflasyonunun da yüksek çıkması söz konusu olabilir. Cari aya bakarak orta vade ile ilgili fikir sahibi olmak zor. Bugünkü verilerle 2006 hedefinin üzerine çıkacağı belli olmuş durumda. Eğer haziran ayı

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde