Merkez Bankası'ndan müdahale

Merkez Bankası'ndan müdahale

MERKEZ BANKASI'NDAN PİYASAYA MÜDAHALE GECİKMEDİ. DOLARDA SON DURUM.

Merkez Bankası'ndan müdahale
16px
24px
23.06.2006 11:36
ABONE OLgoogle

Dün hareketli bir gün geçiren para ve sermaye piyasalarında sabahki sakin seyir yerini tekrar yükselişe bırakınca, Merkez Bankası'ndan beklenen müdahale geldi.

Sabah 1.6900 YTL seviyesinde dengelenmiş görünen dolar kuru gelen alışlarla 1.7000 YTL'nin üzerine çıkarken, son üç yılın yeni zirvesine ulaştı. Hızlı alışlarla 1.7100 YTL seviyesi görülürken, Merkez Bankası da piyasaya satış yaparak girdi ve ilk etapta kuru 1.7000 YTL'nin altına çekti.

'Nitekim, uluslararası koşulların da etkisiyle döviz piyasasında gözlenen likidite daralmasına bağlı olarak gerçekleşen aşırı oynaklık üzerine en son 13 Haziran 2006 tarihinde döviz piyasasına satım yönünde doğrudan müdahalede bulunulmuştur.

Ancak, özellikle son günlerde likidite sıkışıklığına bağlı olarak döviz kurundaki aşırı dalgalanmaların devam ettiği gözlenmiştir. Bu çerçevede, bugün döviz piyasasına tekrar satım yönünde müdahale edilmiştir.'

10 gün önce de müdahale etmişti

Piyasada Merkez Bankası'nın daha önceki müdahalesi 13 haziranda gerçekleşmişti. Merkez Bankası dövizdeki artışın sürmesi üzerine bankalara döviz satarak piyasalara müdahalede bulunmuş ve 1.62 seviyelerine kadar çıkan dolar kurunu 1.60'a çekmişti.

Öte yandan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, dün Londra'da yaptığı açıklamada bu müdahalenin sinyalini vermiş ve likidite sıkışıklığından kaynaklanan bu durum sürdükçe müdahale edilebileceğini açıklamıştı.

CNN TÜRK

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde