MB'den dolara müdahale sinyali

MB'den dolara müdahale sinyali

Dolardaki doludizgin yükselişe karşı Merkez Bankası'ndan müdahale sinyali geldi.

MB'den dolara müdahale sinyali
16px
24px
23.10.2008 09:06
ABONE OLgoogle

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, ekim ayı toplantısını dün gerçekleştirdi. Faizlerin değiştirilmediği ve yüzde 16.75'te sabit bırakıldığı toplantıda döviz piyasasında yaşanan hareketlilik de gündeme geldi.  

Dövizdeki oynaklığın detaylı bir şekilde değerlendirildiği toplantıdan önemli bir mesaj çıktı. Piyasadaki döviz likiditesinin sürekliliğine vurgu yapan kurul üyeleri, bu likiditeyi destekleyecek önlemlere odaklanma kararı aldı. Bu doğrultuda döviz depo piyasasında işlem limitlerinin artırılmasında mutabakat sağlandı.

 MÜDAHALE SİNYALİ

 Kurul üyeleri, gerekli görüldüğünde diğer önlemlere de başvurulabileceği hususunda mutabık kaldı. Uzmanlar, 'diğer önlemler' sözcükleri ile Merkez'in piyasaya doğrudan satış yönünde bir müdahale yapılabileceği sinyalini verdiğinibelirtiyor.

 Aslında doğrudan döviz satışı ile piyasaya müdahale konusu birkaç gündür piyasada sıkça konuşuluyor. Merkez'in en son 2006'da 1.70'li seviyelerden bir müdahale yaptığını hatırlatan uzmanlar, yine benzer bölgelerden bir müdahale gelebileceğini düşünüyor.

 MÜDAHALE İŞE YARAR MI?

 Uzmanlar şimdilik konu ile ilgili net bir öngörü ortaya koyamıyor. Krizin dışarıdan gelmesi ve dolardaki yükselişin ana nedeninin yabancı fonları alımları olması, Merkez'in müdahalesinin ne kadar etkili olacağını da tartışmalı hale getiriyor.

 Uzmanlar, Merkez'in etkili olabileceğini hissettiği yerde müdahale edebileceğini vurgularken, hedge fonlardan kaynaklı alımların devamı halinde müdahalenin de çok fazla işe yaramayabileceğini belirtiyor. Ancak hedge fonların satışları bitip de yerli panik alımlarının olması halinde olası bir müdahalenin yerli yatırımcı üzerinde daha iyi sonuç verebileceği ve dolardaki yükselişi frenleyebileceği kaydediliyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde