MB faizleri 0.25 puan indirdi

MB faizleri 0.25 puan indirdi

MERKEZ BANKASI PARA POLİTİKASI KURULU FAİZ ORANLARINI ÇEYREK PUAN İNDİRDİ.

MB faizleri 0.25 puan indirdi
16px
24px
27.04.2006 18:28
ABONE OLgoogle

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, Para Politikası Kurulu, son dönemdeki gelişmelerin, Ocak ayında yayımlanan Enflasyon Raporu'nda ortaya konulan orta vadeli enflasyon görünümünü belirgin olarak değiştirmediği değerlendirmesini yaptı. Açıklamada, son dönemde büyüme istikrarlı bir eğilim gösterdiği, yatırımlar ve verimlilik artışlarının devam ettiği, petrol ve diğer emtia fiyatlarının ikincil etkilerinin sınırlı kaldığı ifade edildi.

Enerji, işlenmemiş gıda ve alkollü içecekler-tütün gibi para politikasının etki alanının dışında kalan kalemlerin hariç tutulduğunda enflasyonun ana eğiliminin düşüş yönünde olduğu görüldüğü kaydedilen açıklamada, yılın ikinci çeyreğinden itibaren yıllık enflasyonun aşağı yönlü bir hareket göstermesinin beklendiği bildirildi.

Açıklamada, şöyle denildi: 'Bununla birlikte, hizmet sektöründeki fiyat artışlarının halen yüksek seyrettiği, talep koşullarının enflasyona verdiği desteğin azaldığı ve petrol fiyatlarının yüksek seviyelerde dalgalanmaya devam ettiği göz önüne alındığında para politikasında temkinli yaklaşımın sürdürülmesi gerekmektedir. Uluslararası likidite koşullarındaki gelişmeler ise yakından izlenmektedir.

Bugünkü bilgiler ışığında, orta dönemde politika faizlerinin yükselme olasılığı, aşağı inme ya da sabit kalma olasılığına kıyasla daha düşüktür. Kısa dönemde ise yeni verilerin dikkatle takip edileceği belirtilmelidir.' Bu politika perspektifinin, enflasyonun 2007 yılı ortalarında hedef patika ile uyumlu olmasını sağlayacağının öngörüldüğü ifade edilen açıklamada, 'Diğer yandan, enflasyon görünümüne ilişkin açıklanacak her türlü yeni veri ve haberin, Para Politikası Kurulu'nun geleceğe yönelik duruşunu tekrar gözden geçirmesine neden olacağı özenle vurgulanmalıdır' denildi.

Açıklamada, Para Politikası Kurulu değerlendirmelerinin daha geniş bir özetinin 5 iş günü içinde yayımlanacağı bildirildi. Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İMKB Repo-Ters Repo Pazarı'nda uygulanmakta olan kısa vadeli faiz oranlarının (politika faizleri) düşürülmesine karar verdi.

FAİZ ORANLARI

Buna göre, gecelik faiz oranları kapsamında Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 13,50'den yüzde 13,25'e, borç verme faiz oranı yüzde 16,50'den 16,25'e çekildi. Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası'nda saat 16.00-16.30 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 9,50'den yüzde 9,25'e, borç verme faiz oranı yüzde 19,50'den yüzde 19,25'e indi.

Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 15,50'den yüzde 15,25'e düşürüldü. Para Politikası Kurulu toplantısına, Kurul Üyeleri Durmuş Yılmaz (Başkan), Erdem Başçı, Rifat Günay, Çiğdem Köse, Güven Sak katılırken Şükrü Binay izinli olması nedeniyle toplantıya katılmadı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde