'Matematiksel olarak hedefler tutacak'

'Matematiksel olarak hedefler tutacak'

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, ekonominin büyüme trendini sürdüreceğini, enflasyonda, aylık bazda rakamların yüksek çıkmasının önem taşımadığını, sürekli azalarak devam edeceğini belirterek,

'Matematiksel olarak hedefler tutacak'
16px
24px
12.06.2006 16:00Güncelleme: 25.10.2023 14:54
ABONE OLgoogle

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarlığı ve Dünya Bankası tarafından düzenlenen "Doğu Avrupa ve Orta Asya'da İş Yaratma Forumu" sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Şener, ekonomik istikrarın kendileri açısından tüm politikaların önündeki temel öncelik olduğunu vurguladı.

Şener, ekonomik istikrarı gerçekleştirmek amacıyla istikrar ve güvene dayalı bir program uygulandığını, bu programın sürekli korunduğunu ve herhangi bir aksamaya meydan vermeden bugüne kadar getirildiğini belirterek, bundan sonra da güvene ve istikrara dayalı programların uygulanmaya devam edileceğini kaydetti.
Merkez Bankası'nın, para politikasını uygularken makroekonomik hedefler konusunda kararlı bir tutum sergilediğini, güçlü bir para politikası uyguladığını vurgulayan Bakan Şener, para politikası ve maliye araçlarının makro hedeflere uygun bir şekilde kullanılmasından sonra bu hedeflerin gerçekleşmesinin kesin olduğunu kaydetti.

Abdüllatif Şener, "Bu konuda herhangi bir tereddüde mahal yok demektir. Çünkü konjonktürel olarak ortaya çıkan bazı durumları kısa dönemli dengeler açısından değerlendirmek lazım" diye konuştu.
Para ve maliye politikaları araçlarının buna göre uygulandığını ifade eden Şener, şunları kaydetti:
"Dolayısıyla ekonomi, büyüme trendini sürdürecektir. Enflasyonda, aylık bazda rakamların yüksek çıkması önemli değil, sürekli azalarak devam edecek. Enflasyon konusunda hükümetin kararlılığına bakmak gerekir. Matematiksel olarak enflasyon hedefinin içindeyiz." 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde