'Manşet peşinde olmayın'

'Manşet peşinde olmayın'

TOBB BAŞKANI, TÜSİAD BAŞKANI'NA TEPKİ GÖSTEREREK, "ORTALIĞI GERMEYİN" DEDİ.

'Manşet peşinde olmayın'
16px
24px
04.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı’nın Merkez Bankası Başkanlığı atama süreciyle ilgili sözlerini eleştirdi ve "Tartışmayı yukarı çekmenin anlamı yok. Herkesin yetkisi, sorumluluğu belli. Fikrin varsa önceden söyleseydin, biz söyledik. Ben nasıl manşete çıkarımın peşinde olmak yanlış" dedi.

TÜRK Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ömer Sabancı’nın, ’Keşke Süreyya Serdengeçti Merkez Bankası’nın başında kalsaydı’ şeklindeki açıklamasını eleştiren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Tartışmayı yukarı çekmenin anlamı yok. Herkesin yetkisi, sorumluluğu belli. Fikrin varsa önceden söyleseydin, biz söyledik. Ben nasıl manşete çıkarımın peşinde olmak yanlış" dedi. Merkez Bankası Başkanı’nın atama süreciyle ilgili olarak, "Hükümet Cumhurbaşkanı’na gönderecek o da ister onaylar ister onaylamaz. Bunu tartışmak sıkıntı yaratır" dedi.

HEP BU SORU

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Saraybosna’da gazetecilerin sorularını yanıtlarken Merkez Bankası Başkanlığı atama süreciyle ilgili olarak TÜSİAD’a sert çıktı. Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: "Ben geçen hafta ABD’deydim ve bana hep bu soru soruldu. Ne tekstildeki KDV indirimi ne Sosyal Güvenlik Reformu sadece bu soruldu. Kim olacak ne zaman atanacak? IMF de bana ilk bunu sordu. Merkez Bankası çalışıyor ve artık bu tartışmayı yukarı çekmenin anlamı yok. Herkesin yetkisi sorumluluğu belli. Birileri şöyle olsaydı diyor fikrin varsa önceden söyleseydin biz söyledik. Sizlerin vasıtasıyla ben nasıl manşete çıkarımın peşinde olmak yanlış. Olan olmuş ya bittikten sonra ne söylüyorsun şimdi hadi bakalım bunu tekrar pişirelim, bu olmaz."

MERKEZ KURUMSALLAŞMIŞ

Para Politikası Kurulu’nun faiz indirmeme kararını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, "Kurumsallaşmış Merkez Bankası’nın durumundan huzursuz olmamak lazım. Nedense hükümeti eleştirecek adam Merkez Bankası’nı eleştirdi. Merkez’i eleştirecek adam hükümeti eleştirdi" dedi. Bir an önce Merkez Bankası başkanının asaleten geçmesi gerektiğini de vurgulayan Hisarcıklıoğlu, bunu tartışmanın kendi kendimize sıkıntı yarattığını anlattı.

BÜYÜME HORMONLU MU?

Büyüme oranlarının abartılı olduğu eleştirilerini değerlendiren Hisarcıklıoğlu, daha önceki revizyonları incelettirdiğini, onların şimdiki boyutta olmadığını gördüklerini kaydetti. Hisarcıklıoğlu, "Bu tip oyunlar oynanırsa, rakamlar değiştirilirse inandırıcılığı kaybederiz. Ben TÜİK’in böyle bir şey yaptığını tahmin etmiyorum" dedi.

300 Türk işadamından Bosna Hersek’e çıkarma

TOBB, savaş sonrasında toparlanma sürecine giren Bosna Hersek’le ticari işbirliğini geliştirmek için kolları sıvadı. Yaklaşık 300 kişilik bir heyetle Saraybosna’ya gelen TOBB, Bosna Hersek Dış Ticaret Odası ile ortak eylem planı imzaladı. Rifat Hisarcıklıoğlu, "Biz ilişkilerimizi en üst düzeyde tutmak ve yeni ortak projelerde bir arada bulunmak istiyoruz" diye konuştu. Ortak eylem planını imza törenine katılan Bosna Hersek Başbakanı Adnan Terziç de Türk işadamlarını yatırım yapmaya davet etti. Bosna-Hersek Dış Ticaret Odası Başkanı Mahir Haciahmetoviç ise iki ülke arasındaki mal ve hizmet alışverişinde uyum sorununa dikkat çekerek, şunları söyledi: "Bosna Hersek’in Türkiye’den ithalatının Türkiye’ye ihracatıyla örtüşme oranı oldukça düşüktür ve son yıllarda yüzde 10’u aşmamaktadır. Bu durumu normalleştirmek için çözümü birlikte aramak zorundayız."

Daha fazla Türk yatırımcı gelsin

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde