Maliye 'konut' avında

Maliye 'konut' avında

MALİYE, EV KREDİSİ ALAN YÜZBİNLERCE VATANDAŞI BELİRLEDİ, FİYARLAR İNCELENİYOR.

Maliye 'konut' avında
16px
24px
18.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Gelirler İdaresi Başkan Yardımcısı Mehmet Atuğ, TAKVİM'e konuştu: Hile yapanlara geçmiş yıllar için yüzde 30, bu yıl için yüzde 20 vergi koyuyor, ayrıca gecikme cezası uyguluyoruz.

İŞTE SATIŞ TABLOSU

İller Satış Adedi Satış Bedeli
İstanbul 154.146 9.465.403
Ankara 110.000 6.569.000
İzmir 59.163 1.568.966
Antalya 542.963 2.811.000
Bursa 34.300 614.149

2005 yılında üç büyük ildeki satış adetleri ve miktarları incelendiğinde, ilginç bir sonuç ortaya çıkıyor. İstanbul'da beyan edilen ortalama konut fiyatı 61 bin YTL, Ankara'da 59.7 bin YTL, İzmir'de ise 26.5 bin YTL. Bu rakamlara bakıldığında bile eksik beyanlar anlaşılıyor.

Konut satışlarını mercek altına alan Maliye Bakanlığı, ilginç sonuçlara ulaştı. Konutların hem satış hem de alış fiyatlarının düşük gösterildiğini fark eden vergi uzmanları, çapraz denetimler başlattı. Bankalardan konut kredisi kullanan 300 binin üzerinde vatandaşın listesini alan Maliye, satış yapan müteahhitlerin beyanlarıyla karşılaştırmaya başladı. Takvim'e bilgi veren Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Mehmet Atuğ, "Vatandaş 200 bin YTL kredi kullanmış ama, evin müteahhidi satış bedeli olarak 75 bin YTL göstermiş. O zaman biz vatandaşa '125 bin YTL'yi nereye harcadın?' diye soruyoruz. O da müteahhide verdiğini söyleyince, gereği yapılıyor" dedi.

61 BİN YTL'YE KONUT!
İstanbul, Ankara ve İzmir'de kullanılan konut kredisi ile alınan ev miktarları karşılaştırıldığında, ortalama fiyatlar çok düşük çıkıyor. 2005'te İstanbul'da beyan edilen konut fiyatı ortalaması 61 bin YTL, Ankara'da 59 bin YTL ve İzmir'de 29 bin YTL civarında oldu. Bu rakamlarla ev alınamayacağı düşünülürse, beyanlardaki eksiklik göze çarpıyor. Maliye uzmanları, bu çalışma ile 2001-2004 yılları arasındaki kayıtları araştırdı. Bu işlem biter bitmez de 2005 yılının kayıtları incelenecek. Gelir Vergisi Kanunu'nun 80/6. maddesi, gayrimenkul satanların Gelir Vergisi ödemesini öngörüyor.

Doğruyu söyleyin

MALİYE Bakanlığı çapraz denetim yapıyor. Herkes tapuda doğru beyanda bulunsun.

'Yanlış beyana ceza uygulanır'

KONUYU yorumlayan yazarımız Kazım Yılmaz, şu bilgileri verdi: "Bakanlık çapraz denetim yaparken, kanıtlayabildiği ödemeleri delil olarak kullanır ve emsal teşkil eder. Bir sitede bir ev için bazı ev sahiplerinin 300 milyar kredi kullanıp müteahhide ödediğini ispat ederse, diğerleri '100 milyara aldık' dese de yanlış bilgi vermekten cezadan kurtulamaz. Vatandaşın doğruyu söylemesinde yarar vardır. Vatandaşa burada gelecek külfet, tapu harcıdır. Yanlış beyan verirse hem bunu ödeyecek hem de yanlış beyandan ceza alacaktır. Bu çalışma, bankadan kredi alamayanların da doğruyu söyleyip söylemediklerini tespitte kullanılır."

Kira kontratları muhtara verilecek

Vergi Konseyi'nin yeni Gelir Vergisi taslağı çalışmaları, hızlı şekilde tamamlanıyor. Taslağa yeni eklenen maddeler, çalışanlar ve evsahiplerini yakından ilgilendiriyor. Yeni taslak Maliye tarafından kabul edilirse, evsahipleri artık kiracılarla yaptıkları kontratları muhtarlıklara verecek. Vergi denetim elemanları, denetimi buradan yapacak. Ayrıca taslağa göre; gelir beyannamesi yanında gider beyannamesi de verilecek. Asgari ücretin yarısı vergiden muaf olacak. Ancak evliler bu indirimden tam olarak yararlanacak.

Faruk Erdem/Takvim

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde