Maliye, kayıt dışı raporu hazırlayıp AB’ye sunacak

Maliye, kayıt dışı raporu hazırlayıp AB’ye sunacak

Maliye Bakanlığı, Türkiye’deki kayıt dışı ekonominin raporunu çıkararak, Avrupa Birliği’ne sunacak. Vergi Konseyi kayıt dışının tespit etmek için sektör temsilcileriyle biraraya gelecek.

Maliye, kayıt dışı raporu hazırlayıp AB’ye sunacak
16px
24px
22.05.2006 00:00Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

Vergi Konseyi kayıt dışının tespit edildiği tüm sahalarda işlemlerin kayıt altına alınması için sektör temsilcileri ile 15 Haziran’da düzenlemeyi planladığı şûrada bir araya gelecek. Şûrada, Maliye yetkilileri ve özel sektör temsilcileri kayıt dışı ile mücadeleye yönelik çözüm önerilerini masaya yatıracak. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın da katılacağı Kayıt Dışı Ekonomi ile Mücadele Şûrası’nda tekstil, akaryakıt, yayıncılık ve istihdam gibi kayıt dışılığın bulunduğu sahalarla ilgili çözüm yolları tartışılacak. Şûrada sektörlerin temsilcilerinden öneriler alınacak. Toplantı sonunda öneriler doğrultusunda hazırlanacak rapor AB’ye sunulacak. Vergi Konseyi Başkanı Mustafa Uysal, şûrada gayrimenkul, akaryakıt ve istihdam gibi kayıt dışılığın en yoğun alanlarının tartışılacağını ifade etti. Uysal, “Sektör temsilcileri de bu toplantıya katılacak ve çalışma grupları oluşturulacak, sunulan öneriler rapor haline getirilecek.” dedi. Kayıt dışı Ekonomi ile Mücadele Şûrası’nda alınan kararların uygulanması için genel sekreterlik oluşturulması bekleniyor. Avrupa Birliği ile müzakere sürecinde Türkiye’nin kayıt dışı oranını AB standardına çekmesi gerekiyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde