Lagendijk'den futbol taktiği

Lagendijk'den futbol taktiği

Joost Lagendijk: "Futbolda olduğu gibi diğer işlerinizi de son dakikaya bırakmayın"

Lagendijk'den futbol taktiği
16px
24px
24.06.2008 13:27
ABONE OLgoogle

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Joost Lagendijk, Türkiye'nin futbolda olduğu gibi AB üyelik sürecini son dakikaya bırakmaması söyledi.

Lagendijk, AK Parti hakkında açılan davanın kabul etmediklerini davanın kapatmayla sonuçlanması halinde AB'nin bu karara tepki vereceğini belirtti. Lagendijk, AK Parti kapatılsa dahi Türkiye'nin üyelik sürecinin devam etmesi gerektiğini vurgulayan Lagendijk, AK Parti'nin kapatılmasının tam üyelik sürecini etkileyeceğini düşünmediğini ifade etti.

Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Türkiye Danışmanı Ali Yurttagül ile birlikte Gaziantep Ticaret Odası'nı (GTO) ziyaret eden Lagendijk, GTD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan ile görüştü. Lagendijk, Türkiye'nin AB üyelik müzakereleri, Türkiye'de ilk kurulan AB Bilgi Bürosu olan GTO AB Bilgi Bürosu'nun çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Lagendijk, hükümeti yöneten bir partinin kapatılmasının anlaması çok güç bir olay olduğunu dile getirdi. AK Parti'nin kapatılması halinde AB'den çok güçlü bir tepkinin geleceğini belirten Lagendijk, demokratik ülkelerde de bu tepkinin olduğunu hatırlattı. Partinin kapatılmasını kullanarak müzakere sürecini durdurmayı ve ertelemeyi düşünenlere katılmadığını belirten Lagendijk, "Eğer AK Parti kapatılırsa AB'nin buna bir tepki vereceğini bekliyorum ama müzakere sürecinin durdurulması ve ertelenmesini tavsiye etmem." dedi.

Ziyarette gazetecilerin Türkiye'nin AB üyelik süreci ve AK Parti hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili sorularını da yanıtlayan Lagendijk, "AB'nin genişleme sürecindeki sorunlarının sadece politik olduğu düşünülüyor. Bence bu yanlış. Türkiye bu süreçte kültürel, ekonomik ve sanayi alanlarında da etkileniyor" dedi.

Kapatma davasının politik olarak üyelik sürecini etkilemeyeceğini söyleyen Lagendijk, "Bu dava bizim için anlaması zor bir durum. Hükümette olan bir parti kapatılırsa AB'den güçlü bir tepki olacaktır. Ama ben bunu kullanarak müzakere sürecini ertelemek veya durdurmak isteyenlere katılmıyorum. Eğer AK Parti kapatılırsa AB'nin bir reaksiyon vermesini bekliyorum, ama müzakere sürecinin durdurulmasını veya ertelenmesini tavsiye etmem" diye konuştu.

GTO Başkanı Mehmet Aslan'ın "Avrupa Kupası'nı kim kazanır?" şeklindeki sorusunu da yanıtlayan Lagendijk, ülkesi Hollanda'nın Rusya'ya yenilmesine üzüldüğünü belirterek, "Hayalimdeki final Türkiye-Hollanda arasındaydı. Kendi ülkem elendiği için Türkiye'yi tutuyorum. Nihat ve bazı önemli oyuncuların olmaması Almanya'yı yenmenizi güçlendirecek. Eğer ilk 75 dakikada beraberliği korursanız, herkes Türkiye'nin yeneceğini biliyor tabii ki" şeklinde konuştu.

Lagendijk, GTO Başkanı Mehmet Aslan'ın "Hayır, son 15 dakika değil, son 3 dakika bize yeter. Bu da bizim AB üyelik ilişkilerimizde son dakikaya kadar başarıyı hedeflediğimizi gösteriyor" şeklindeki sözleri üzerine, "Futboldaki başarınızı üyelik müzakerelerinde tekrarlamayın. Son dakikaya kadar beklemenin gereği yok, her şeyi zamanında yapmak lazım" ifadelerini kullandı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde