Kurtlar Vadisi, memur sınavı deneme sorusu

Kurtlar Vadisi, memur sınavı deneme sorusu

Ankara'daki bir yayınevi, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Deneme Sınavı için hazırladığı soru kitapçığında Kurtlar Vadisi dizisiyle Kurtlar Vadisi-Irak filminden de yararlandı.

Kurtlar Vadisi, memur sınavı deneme sorusu
16px
24px
18.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Film ve dizideki bazı olay ve sahneler, kitapçıktaki psikoloji sorularının hazırlanmasında kullanıldı. Bazı sahne ve olaylar hatırlatılarak kişilerin psikolojik davranışlarının ne anlama geldiği soruldu.

Soruları hazırlayan Editör Muhammet Genç, KPSS sınavlarının 18-30 yaş arası yetişkinlere yönelik olduğunu ve yetişkinlerin bu diziyi ve filmi ilgiyle izlediklerini gözlemlediklerini belirtti. Bu nedenle Kurtlar Vadisi'ni öğrenmede nasıl kullanabileceklerini düşündüklerini ve psikolojide 'Zihin Çivisi' ya da 'Bilişsel Çivi' terimleriyle ifade edilen öğretme yöntemiyle kullanmayı tercih ettiklerini bildirdi. Psikolojide anlatılan kavramların 'soyut' olduğunu belirten Genç, 'Soyut kavramlar, somut olaylarla ilişkilendirildiğinde, insan daha kolay öğrenebiliyor. Biz de Kurtlar Vadisi'ndeki hadiseleri ve yaşanan durumu bu sorularla somut yaşantılara indirgeyerek ve kavramlarla eşleştirerek, öğrencilerin hatırlamasına yardımcı olduk. Amacımız, öğrencilerimize bir zihin çivisi çakmaktır' diye konuştu.

MEMATİ'YE NEDEN BMW HEDİYE ETTİ?

Devlet görevlisi olarak mafyaya sızan Polat Alemdar, yardımcısı Memati'ye düşmanları Avukat Nizamettin'in ve Kılıç'ın kellelerini alması ve kendisine getirmesi için emir vermiştir. Memati bu görevi yapınca Polat ona bir BMW X5 hediye etmiştir?

A) Memati'nin Nizamettin'i ve Kılıç'ı öldürmemesi

B) Memati'nin Nizamettin'i ve Kılıç'ı olumsuz pekiştirmesi

C) Memati'nin Nizamettin'i ve Kılıç'ın kellelerini getirmesi

D) Memati'nin BMW X5'i alması

E) Memati'nin BMW X5'i almaması

Dubai'de vizyona girdi

Türkiye'nin gösterildiği 10 hafta sonunda 4 milyon 224 bin 534 seyirciyle 'En çok izlenen film' rekorunu kıran Kurtlar Vadisi-Irak, Ortadoğu'yu sarsmaya hazırlanıyor. Yapımcı Pana Film, Ortadoğu'nun en büyük film dağıtım şirketi Gulf Film ile anlaştı. Bu anlaşma doğrultusunda Kurtlar Vadisi-Irak, Ortadoğu'da ilk olarak 5 Nisan'da Dubai'de vizyona girdi. Filmi bir haftada 32 bin kişi izledi. Bunu büyük bir başarı olarak niteleyen Pana Film yetkilileri, Kurtlar Vadisi-Irak'ın filmin önümüzdeki dönemde de Lübnan, Suriye, Ürdün, Irak, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Suudi Arabistan, Mısır, Libya ve Yemen'de gösterime gireceğini açıkladılar.

Nurbanu Güney/Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde