Küçük yatırımcı kaybetti, Dinçkök servet kazandı

Küçük yatırımcı kaybetti, Dinçkök servet kazandı

Ömer Dinçkök, halka açık şirketlerin elindeki Ak Enerji hisselerini 4 dolardan alıp 12 dolara Cez Grubu'na sattı

Küçük yatırımcı kaybetti, Dinçkök servet kazandı
16px
24px
21.10.2008 16:13
ABONE OLgoogle

Akkök Grubu'nun, holding iştirak yapısının sadeleştirilmesi ve dolaylı ortaklıklarının doğrudan ortaklık yapısına dönüştürülmesi kararı, Dinçkök Ailesi'ne bir yılda yaklaşık 200 milyon dolar kazanmasını sağladı. Önce yeni bir şirket kuruldu, daha sonra halka açık olan binlerce küçük yatırımcının ortağı olduğu şirketin iştirakindeki hisseler yeni oluşuma devredildi.

O dönemde yatırımcılar bu devir işlemine tepki gösterdi ancak SPK, "Mevzuata uygun" diye açıklama yaptı. Aradan bir yıl geçtikten sonra da halka açık şirketten alınan hisselerin tamamı yabancı bir şirkete 3 katı bir fiyatla satılınca devir işleminin arkasındaki gerçekler ortaya çıktı ve yatırımcıların tepkisi büyüdü. Bu hisseler halka açık şirketin kasasına olsaydı satış karı temettü olarak küçük yatırımcılara dağıtılacaktı.

Hisseler Dinçkök Ailesi'nin kontrolüne geçtiği için gelir de ailenin kurduğu şirkete aktarılmış oldu. Halka açık Aksa Akrilik'in kontrolündeki hisseler üçte bir fiyata alındığı için şirketin piyasa değeri de 4 YTL seviyesinden 1.30 YTL'ye kadar geriledi. Yatırımcı bir de şirketin hisselerinin sert düşüşünden zarara uğradı!

HİSSE DEVRİ İÇİN YENİ ŞİRKET KURULDU

Geçen yıl Grup, halka açık şirketlerin iştiraklerini yeni kurulan Akkök Sanayi Yatırım ve Geliştirme A.Ş ismi şirkete devretme kararı aldı. Bu operasyona konu olan Ak Enerji hisselerinin yüzde 15'ini kontrolünde bulunan Aksa Akrilik Kimya'dan alındı. Ak-Al Tekstil Sanayi ve Aksu İplik Dokuma ve Boya Apre Fabrikaları'ndan yüzde 12'ye yakın pay devralındı. 

2000 yılında yaklaşık 800 milyon dolar piyasa değeriyle halka arz edilen Ak Enerji'ye yüzde 15 oranında ortak olan Aksa, aradan geçen 7 yılda şirketin büyümesine ve bugünlere gelmesine önemli katkılarda bulundu. Ancak bu yatırımlarının karşılığını alamadı.  

HİSSELER ÜÇTE BİR FİYATA ALINDI

Ve yıllar sonra yapılan 'sadeleştirme' operasyonunda Aksa'nın elindeki hisseler üçte bir fiyata elinden alındı. Hisseler devralınırken halka arz fiyatının bile altında bir rakam belirlendi. Aksa, grubu şirketi olduğu için yöneticiler bu operasyona itiraz edemedi!

Ancak şirketin genel kurulunda yatırımcılar deyim yerindeyse Akkök Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Dönçkök'ün yakasına yapıştı. Halka arz fiyatını bile altından hisselerin yeni kurulan bir şirkete devredilmesine tepki gösteren yatırımcılar haklarını ararken, Akmerkez'in de sahibi olan Dinçkök, “Eğer bunu yapmasaydık sermaye artırımı yapacaktık” diyerek yatırımcıların tepkisini hafifletmeye çalıştı.

SPK SATIŞI ONAYLAYACAK MI?

Aradan bir yıl geçti ve 5.6 YTL'den yaklaşık 4 dolardan satın alınan hisseler 12 dolara Çekoslovak Cez Grubu'na satıldı. Yüzde 37 oranındaki hisseye 302.6 milyon dolar değer biçildi. Dinçkök Ailesi'nin cebine bu operasyondan dolayı yaklaşık 200 milyon dolar girdi.

Ve en önemli iştiraki düşük fiyattan elinden alınan Aksa'nın 3.90 YTL olan hisse fiyatı 1.3 YTL'ye kadar düştü. Kaybeden yine küçük yatırımcı oldu. Söz konusu operasyonun şirketin içini boşaltmak amacıyla yapıldığını öne süren küçük yatırımcılar Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) kapısını çalıyor. Çok sayıda kişi, “Aksa Akrilik Kimya'nın elindeki hisselerin alınarak bir yıl gibi kısa sürede 3 katı fiyata satılmasını haksız kazanç” olarak göstererek satışın iptali isteniyor. Bakalım SPK, bu satışa onay verecek mi?

PİYASA DEĞERİNİN YÜZDE 80 ÜZERİNDE SATILDI

Akenerji'nin yüzde 37,4'ü piyasa değerinin yüzde 80 üzerinde bir fiyatla; 302.6
milyon dolara satıldı. Söz konusu satış fiyatı 8 Ekim 2008 tarihli kapanışa göre 448 milyon dolar olan şirket değerinin yüzde 80 üzerinde bulunuyor.
Akenerji'den dün İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na (İMKB) yapılan açıklamada, anlaşmanın kaba bir hisse satışı anlamına gelmediği, amacın stratejik ortaklık olduğu belirtildi. Açıklamada, "Taraflar, Akenerji hisselerinin alıcıya devriyle salt bir hisse satışı değil, aynı zamanda Türkiye enerji piyasasında büyümek ve en önemli oyuncu olmak için stratejik bir ortaklık amacı gütmüşlerdir" denildi.

ÇAĞRI MUAFİYETİ TALEP EDECEK

Akkök Sanayi, Emniyet Ticaret, Ali Raif Dinçkök, Ömer Dinçkök ve Emboy Yuntaş Tekstil'e ait Akenerji hisselerinin satışının tamamlanması için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Rekabet Kurumu ve Sermaye Piyasası Kurumu gibi resmi kurumlardan izinlerin alınması gerekiyor. Açıklamada, "Alıcı taraftan, koşulları oluştuğu takdirde, mevzuatta belirlenen süreler dahilinde çağrı muafiyeti talebinde bulunulması öngörülmektedir" denildi.

Akenerji ile CEZ tarafından oluşturulan AkCez Ortak Girişim Grubu, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından temmuz ayında ihalesi gerçekleştirilen Sakarya Elektrik Dağıtım'a (Sedaş) 600 milyon dolarla en yüksek teklifi vermişti. Sedaş, Sakarya, Bolu, Düzce ve Kocaeli olmak üzere dört ili kapsıyor.

AK ENERJİ'NİN BİR YIL ÖNCE YAPTIĞI AÇIKLAMA

Ak Eenerji Elektrik Üretim A.Ş.'nin 20.06.2007 tarihli yazısı aşağıya
çıkarılmıştır. "Konu: Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri:VIII, No: 39 sayılı Tebliği uyarınca yapılan açıklamadır.
Kamuya açıkladığımız üzere; Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan alınan izin uyarınca; şirketimiz hissedarlarından;
- Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş., sahip ve maliki bulunduğu toplam 1.017.453.668 adet iştirak hisselerinden 826.986.496 adedini Akkök Sanayi Yatırım ve Geliştirme A.Ş.'ne, 190.467.172 adedini ise Emniyet Ticaret ve Sanayi A.Ş.'ne;
- Ak-Al Tekstil Sanayii A.Ş., sahip ve maliki bulunduğu 520.396.800 adet iştirak
hissesini Akkök Sanayi Yatırım ve Geliştirme A.Ş.'ne;
- Aksu İplik Dokuma ve Boya Apre Fabrikaları T.A.Ş., sahip ve maliki bulunduğu 238.515.200 adet iştirak hissesini Akkök Sanayi Yatırım ve Geliştirme A.Ş.'ne; İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığı ile İMKB Toptan Satışlar Pazarında 5,60 YTL birim fiyat üzerinden devri için Toptan Satışlar Pazarı'nın Kuruluş ve İşleyiş Esasları Genelgesi kapsamında istenilen belgeleri hazırlayarak, hisselerin İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığı ile satışı için İMKB'ye başvurmuştur.
İMKB Toptan Satışlar Pazarı'nın kuruluş ve işleyiş esaslarına sadık kalacak
şekilde, sürdürülen çalışmaların devam etmesi nedeniyle bahsedilen satış işlemi ileri bir tarihe ertelenmiştir. TSP'de satış tarihi kesinleştiğinde, kamuya gerekli duyuru yapılacaktır."

Orhan Pala/haberTürk

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde