Kral, 4,5 yılda dokunacak halı sipariş etti

Kral, 4,5 yılda dokunacak halı sipariş etti

Kalabalık bir heyetle geldiği Türkiye’de milyar dolarlık yatırım kararı alan Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdulaziz El Suud, dün ülkesine döndü.

Kral, 4,5 yılda dokunacak halı sipariş etti
16px
24px
12.08.2006 10:18
ABONE OLgoogle

Dün gözler daha önce Kral’ın İstanbul Kapalıçarşı’da yapacağı açıklanan alışverişteydi. Ancak, Kral Abdullah, Çırağan Sarayı’ndan hiç çıkmazken, yapmayı planladığı alışveriş otelde gerçekleşti. Kapalıçarşı esnafı küçük bir kamyonetle getirdiği malzemeleri Kral’ın beğenisine sundu. Katalogdan halı beğenen konuk Kral, parayı peşin ödedi. Kral Abdullah ayrıca, sarayı için tamamen ipekten, dünyada benzeri olmayan 1,5 milyon dolarlık halı siparişi verdi. Bir metrekaresinde 2 milyon 560 bin adet düğüm bulunan halı için 7 işçi 4,5 yıl boyunca çalışacak.

Türk halıları satan Imperio Ottomano firmasının sahibi Hakan Evin, Kral Abdullah’ın kuzeni Fahad Zahed ile 2002 yılından beri samimi arkadaş olduklarını, dostluklarının sattığı bir halıyla başladığını belirtiyor. Kral Abdullah’ın isteği üzerine dün Çırağan Sarayı’na 40 tane 6 metrekare Hereke halısı götüren Evin, bu halıların 7 tanesini 300 bin dolara sattı. Evin, “Kral halıları çok beğenince, yeni bir sipariş daha verdi. Dünyada eşi benzeri olmayan özelliklerde bir halıyı üretmemizi istedi. Ayrıca 100 bin dolar da kaparo teklif etti. İlk etapta halıyı üretmeyi kabul ettim, fakat daha sonra bu çapta bir proje için bir süre hazırlık yapmak istediğimi anlattım. 2 aylık bir ön çalışmadan sonra kesin cevabımı vereceğim.” dedi. Evin, Kral’ın sipariş verdiği halıdan şimdiye kadar sadece bir tane satmış. 4,5 metrekarelik halı için 120 bin dolar aldığını ifade eden Evin, şu bilgileri verdi: “Kral’ın siparişi ise 24 metrekare. Halıda 60 milyon civarında düğüm atılması gerekiyor. 7 işçi günde en fazla 3 bin 500 düğüm atabilir. Bu halının dokunması için oluşturacağımız ekibe sözleşme imzalatacağız. Ölüm haricinde hiçbir bahaneyle işten ayrılmaması gerekiyor. Olaki ayrılmak isteyen olur diye 1 kişi fazladan çalıştıracağız.”

Hakan Evin, Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın annesinin Türk olması sebebiyle büyük bir Osmanlı ve Türk kültürü hayranı olduğunu ve Türkiye’den yaptığı alışverişlerde buna dikkat ettiğini ifade etti. 1,5 milyon dolara mal olacak halının Osmanlı’da güç, hakimiyet ve yüceliğin simgesi olduğunu vurgulayan Evin, 1300 ve 1800’lü yıllar arasında Osmanlı saraylarında madalyon desenli Hereke halısının kullanıldığını söyledi. Evin, “Bej, uçuk mavi ve kahverengi desenlerden oluşan halının tam ortasında büyük bir madalyon olacak. Bu halıyı tek kişi ancak 15 yılda dokuyabilir.” dedi. Halıyı üretmek için en az 300 bin dolar kaparo teklifi sunacaklarını anlatan Evin, kabul edilmesi halinde hemen üretim çalışmalarının başlayacağını kaydetti.

Yahya Çark/Zaman

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde