Konsoloslukta çatışma: 3 şehit

Konsoloslukta çatışma: 3 şehit

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) İstanbul Başkonsolosluğu önünde polis ekiplerine silahlı saldırı düzenlendi.

Konsoloslukta çatışma: 3 şehit
16px
24px
09.07.2008 11:53
ABONE OLgoogle

ABD İstanbul Başkonsolosluğu vize giriş kapısındaki polis noktasına yapılan saldırıda, biri koruma görevlisi, 2'si trafik polisi 3 emniyet mensubunun şehit olduğu, 3 saldırganın da ölü ele geçirildiği bildirildi.

Şehit olan polislerin kimliği belirlendi. Şehitlerin isimlerinin Mehmet Saçaklıoğlu, Erdal Öztaç ve Nedim Çalık olduğu bildirildi.

Bir süre devam eden çatışmada yaralanan bazı vatandaşların da çevredeki hastanelere kaldırıldığı kaydedildi.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ: EN AZ BİR SALDIRGAN ATEŞ AÇTI

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Sözcüsü Kathy Schallow, İstanbul'daki Amerikan Başkonsolosluğunun yakınında en az bir saldırgan tarafından ateş açıldığını söyledi.

Schallow, saldırının, Başkonsolosuluğun ana girişindeki Türk polis noktasına saat 11.00 civarında düzenlendiğini kaydetti.

Bu aşamada başkonsolosluk personelinden yaralanan olup olmadığına dair ellerinde bilgi olmadığını ifade eden Schallow, "Ölü ve yaralılarla ilgili haberleri gördük, ama bu aşamada bunların hiçbirini doğrulayamam" dedi.

SALDIRI SAAT 11.05'TE GERÇEKLEŞTİ

ABD Başkonsolosluğu'nun önünde bulunan polis noktasına yapılan saldırının 11.05'te gerçekleştiği bildirildi.

Görgü tanıklarına göre beyaz Doblo bir araçtan inen üç saldırgan ellerinde bulunan tabancalarla polis kulübesine saldırdı. Polisler ile saldırganlar arasında silahlı çatışma 8-10 dakika sürdü. Olayda saldırganların öldürüldüğü bildirildi.

EL KAİDE İLE DHKP-C TERÖR ÖRGÜTÜNÜN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ HTİMALİ ÜZERİNDE DURULUYOR

ABD Başkonsoloslu önünde silahlı saldırıda El Kaide ile DHKP-C terör örgütünün gerçekleştirdiği ihtimali üzerinde duruluyor. Saldırıyı 4 kişinin gerçekleştirdiği, 3 teröristin öldürüldüğü ve 1 teröristin ise olay yerine geldikleri Ford Focus marka araç ile kaçtığı tespit edildi. Öte yandan, 3 polis memurunun yaralanarak hastaneye kaldırıldığı ve 2 polis memurunun şehit olduğu belirtildi.

Olay yerine giden çok sayıdaki Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin kapsamlı araştırma yaptıkları ve kaçan aracı yakalamak için geniş çaplı operasyon başlattığı öğrenildi. Polisin ilk izlenimlerine göre saldırıyı ağırlıklı olarak El Kaide terör örgütünden şüphelendiği bildirildi. Saldırıyı gerçekleştiren ve çatışmada öldürülen teröristlerden bir tanesinin sakallı olduğu tespit edildi. Polis ayrıca, çökme aşamasına gelen DHKP-C terör örgütünün de bu eylemi ses getirmek amacıyla yapmış olabileceği ihtimalini de değerlendiriyor.

Öte yandan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Turan Çolakkadı da 2 savcı ile birlikte olay yerine giderek inceleme yapacak. Çolakkadı, terörist saldırı olmasının kesinleşmesi üzerine soruşturma başlatacak.

BEŞİR ATALAY: ACIMIZ BÜYÜK

İçişleri Bakanı Beşir Atalay saldırı sonrasında yaptığı açıklamada " Acımız çok büyük. 3 şehidimiz var. Daha olay çok taze. Olay yerinde incelem için İstanbul'a gidiyorum. Çok yönlü araştırmalar yapılıyor. Başımız sağ olsun" dedi.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ'NDE GÜVENLİK ÖNLEMİ ARTIRILDI

ABD'nin İstanbul İstinye'deki Başkonsolosluğu'nun önünde polis kulübesine gerçekleştirilen saldırının ardından, Ankara'da bulunan Büyükelçilik binasının çevresinde de güvenlik önlemleri en yüksek seviyeye çıkartıldı.

SALDIRGANLARIN ELLERİNDE EL BOMBASI İLE UZUN NAMLULU SİLAH VARMIŞ

ABD İstanbul Başkonsolosluğu önündeki polis noktasına silahlı saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin ellerinde el bombası ve uzun namlulu silah bulunduğu öğrenildi.

Melih Doğan isimli görgü tanığı, saldırıyı gerçekleştiren teröristelerin gri Ford Focus marka otomobille konsolosluk önüne geldiğini ve ellerinde el bombası ile uzun namlulu silah bulunduğunu söyledi. Doğan, saldırganlardan birinin olay yerinden kaçtığını ifade etti.

Öte yandan, saldırıda 3 polis memurunun şehit olduğu, saldırıyı gerçekleştiren teröristlerden 3'ünün öldürüldüğü belirtildi.

Bu arada, olay yerinde inceleme yapan İstanbul Valisi Muammer Güler, şehit olan polislerden birinin trafik polisi, 2'sinin ise koruma polisi olduğunu söyledi.

VİZE ALMAK İÇİN KONSOLOSLUKTA BULUNAN VATANDAŞLARDAN YARALANAN YOK

ABD Başkonsolosluğu'nun önünde vize almak isteyen vatandaşların sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi. Olayda vize almak isteyen vatandaşların içerde olması nedeniyle bir yaralanmanın söz konusu olmadığı bildirilrdi. Polis olay yerinde geniş güvenlik önlemi aldı.

CERRAH OLAY YERİNDE

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, polise saldırının yaşandığı ABD Başkonsolosluğu'nun önüne geldi. Olay yerinde polislerden bilgi alan Cerrahoğlu'nun görgü tanıklarıyla konuştuğu görüldü. Bu arada saldırganların kimlik tesbiti yapılıyor. Yaralı polisler de hastaneye kaldırıldı.

VALİ GÜLER OLAY YERİNDE

İstanbul Valisi Muammer Güler, ABD Başkonsolosluğu'nun önüne geldi. Güler, olay yerinde bulunan İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'tan bilgi alıyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde