'Koç'u kimse geçemiyor'

'Koç'u kimse geçemiyor'

ZEİTİNG: RAHMİ KOÇ, KOÇ'U TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜĞÜ, MUSTA KOÇ'TA DÜNYANIN..

'Koç'u kimse geçemiyor'
16px
24px
19.07.2006 14:38
ABONE OLgoogle

Gazetede 'Koç'u Türkiye'de kimse geçemiyor' başlığıyla verilen haberde, Mustafa Koç yönetiminde Koç grubunun geçmişten günümüze sağladığı başarılara yer verildi.Haberde, Koç Holdingin kurucusu Vehbi Koç'un, ilk olarak 31 Mayıs 1926 tarihinde Ankara Ticaret Odasına tüccar olarak kayıt yaptırdığı
hatırlatıldı.

Koç Holdingin 2002 yılında, cirosunu 2012 yılına kadar 18,2 milyar dolara çıkarmayı hedeflediği, bu hedefe yıllık yüzde 40'lık büyüme hızıyla 2005 yılında ulaştığı belirtildi.

Türkiye'nin büyüme hızı ve ihracat atağının Koç Holdingin büyümesine katkı sağladığı, ancak holdingin büyümesindeki en büyük etkenin, 'şirket yapısının saydam ve yönetiminin profesyonellerin elinde olması' olduğu ifade edildi.

Koç ailesinden sadece Mustafa Koç'un, yönetim kurulu başkanı olarak yönetimde olduğuna işaret edilen haberde, 14 kişilik yönetim kurulunda Nestle şirketinden Helmut Maucher, Ford Motor'un eski yönetim kurulu başkan yardımcısı Wayne Booker, Harvard Üniversitesi emekli İşletme Fakültesi Dekanı John Mc Arthur ve Siemens'den Christoph Urban gibi ünlü isimlerin bulunduğu ifade edildi.

Koç Holdingin bünyesinde 87 bin çalışan bulunduğu, otomobil (Fiat-Ford), benzin istasyonları (Opet), rafinaj (Tüpraş), süpermarketler (Migros ya da Tansas) elektronik ev aletleri (Arçelik), elektronik eğlence aletleri (Beko) ve bankacılık (Yapı Kredi ve Koçbank) alanlarında hizmet verdiği bildirildi.

Ayrıca Koç Holdingin 2000-2005 yılları arasında yaptığı ihracatın 7 kat artarak 6,2 milyar dolara çıktığı, holdingin 2006 yılında 9,5 milyar dolarlık ihracat planladığı belirtildi. Holdingin gelecek yıl, gelirlerinin yüzde 50'sini ihracattan yapmayı planladığı, yurtdışı yatırımlarının da Koç Holding için büyük önem kazanmaya başladığı da ifade edildi.

Doğu Avrupa ülkelerinde 61 Migros mağazasının bulunduğu, Avrupa'nın 4. büyük elektronik ev aleteleri üreticisi olan Arçelik'in Rusya ve Romanya'dan sonra Çin'de de bir fabrika açacağı kaydedildi. Bu arada haberde, Koç holdingin çeşitli sahalarda verdiği hizmetleri azaltarak, sadece belirli alanlara yönelme kararı aldığı ve bu alanların başında elektrikli ev aletlerinin geldiği bildirildi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde