Koç Holding ve TÜRSAB, Formula 1 Pisti için start çizgisine geliyor

Koç Holding ve TÜRSAB, Formula 1 Pisti için start çizgisine geliyor

İstanbul Park’ın işletmecisi Motor Sporları ve Organizasyon A.Ş.’nin (MSO) hisselerini satın almak için iki yerli isim talip oldu. 12 yerli ve yabancı firmanın ilgi gösterdiği ihalede Koç ve TURSAB, teklif hazırlayacak.

Koç Holding ve TÜRSAB, Formula 1 Pisti için start çizgisine geliyor
16px
24px
10.04.2006 12:34
ABONE OLgoogle

İstanbul Ticaret Odası (İTO) önderliğinde gerçekleştirilen ve geçen yıl yapılan Formula yarışları ile dünyanın, dört bir yanındaki yarışseverlerin beğenisini kazanan İstanbul Park’ın  işletme hakkının devri ihalesinde kısa liste belirlendi. İstanbul Park’ın işletmecisi Motor Sporları ve Organizasyon A.Ş.’nin (MSO) hisselerini satın almak için iki yerli isim talip oldu.

12 yerli ve yabancı firmanın ilgi gösterdiği ihalede Türkiye’nin en büyük özel sektör kuruluşu Koç Holding bünyesindeki SETUR ve turizm sektörünün en önemli temsilcilerinden Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Formula One Administration Limited (FOA) Başkanı Bernie Ecclestone’dan onay aldı. Resmi olarak başvuruda bulunarak İstanbul Park’a talip olan iki kuruluş, bundan sonra tekliflerini hazırlayacak.
 
KAMUOYUNUN MEMNUNİYETİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ
Turizm sektöründe faaliyet gösteren iki devin İstanbul Park’a talip olmasıyla ilgili olarak bir değerlendirme yapan FİYAŞ ve İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, ihaleye girmek isteyen kuruluşların isimlerinin ihalenin ciddiyetini ve büyüklüğünü ortaya koyduğunu belirtti. Konu ile ilgili olarak Yalçıntaş şunları söyledi: “Başından beri söylediğimiz gibi, İstanbul Park sadece İstanbul’a değil, tüm Türkiye’ye ait bir projedir. İşletme hakkını satın alma önceliği konusundaki en önemli kriter, yarışları en az bizim kadar başarıyla organize edebilme yeterliliğidir. Bu sebeple kısa listedeki isimlerin bu sayıda olması son derece makuldür. Çünkü Formula her şirket ya da kuruluşun talip olamayacağı kadar büyük ve sorumluluğu ağır bir iştir. Sanıyorum, her iki isim de kamuoyunda olumlu karşılanacaktır. Gerek SETUR, gerekse TÜRSAB finansman, insan kaynağı ve bilgi birikimleri ile kendilerini ispat etmiş iki güzide isimdir.  Hayırlısı olsun”
 
BUNDAN SONRA İŞLEYİŞ
Bundan sonraki süreçle ilgili de bilgi aktaran Yalçıntaş, “Firmalar bundan sonra bilgi odasına girecek ve burada firma ile ilgili tüm verilere, anlaşmalara ve mali duruma bakıp inceleyecekler ve bize teklif verecekler, biz de teklifleri değerlendirip uygun görürsek vereceğiz. Ayrıca hiçbir zaman işletme hakkını devrederken tek kriterimiz fiyat olmamıştır, olmayacaktır. Her zaman söylediğimiz gibi Türkiye’nin ve İstanbul’un imajına, motor sporlarının gelişimine katkıda bulunacağına inandığımız tekliflere önem veriyoruz" dedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde