KKTC'nin suyu Alarko'dan

KKTC'nin suyu Alarko'dan

KKTC'YE SU TAŞIYACAK BORU HATTI PROJESİ ANKARA'DA DÜZENLENE TÖRENLE START ALDI

KKTC'nin suyu Alarko'dan
16px
24px
07.10.2005 15:01
ABONE OLgoogle
Türkiye'den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) su taşıyacak boru hattı projesi başlatıldı. Anamur Dragon Çayı- Güzelyurt arasındaki 78 km'lik boru hattı, pompa ve barajların mühendislik işlerini kapsayan protokol Devlet Su İşleri (DSİ) ile Alsim Alarko arasında imzalandı.

Enerji Bakanlığı'nda yapılan imza töreniyle KKTC'ye su taşıyacak boru hattı tatbikat proje protokolüne Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Veysel Eroğlu ve Alsim Alarko Dış İlişkiler Sorumlusu Oktay Varlıer imza attı. Törende ayrıca KKTC'de ve Anamur'da yapılmasına öngörülen baraj ve su depolama alanlarının inşaası için hazırlanan prokotolünü ise Devlet Bakanı Abdüllatif Şener ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler imzaladılar.

İmza töreni öncesi konuşan Devlet Bakanı Şener, KKTC'nin uzun vadede su ve elektrik gibi iki önemli altyapı sorunun olduğunu söyledi. KKTC`nin şuanda suya acil ihtiyacının olmadığını, ancak yapılan çalışmalar çerçevesinde bu projenin hayata geçirilmesi gerektiğini dile getiren Şener, "Bugünkü törenle KKTC'ye su taşıyacak boru hattı projesine start vermiş oluyoruz" diye konuştu.

Enerji Bakanı Güler ise, 'Barış harekatı olarak' nitelendirdiği su boru hattı projesini başlattıklarını, böylelikle KKTC`nin yıllık 8.4 milyon metreküp olan su ihtiyacının karşılanacağını söyledi. İnşa edilecek boru hattıyla yılda 75 milyon metreküp suyun KKTC`ye ulaştırılacağını ve bu miktarın 15 milyon metreküpünün içme suyu, 60 milyon metreküpünün de sulama amaçlı olacağını kaydeden Güler, KKTC'ye suyun ardından elektrik ve doğalgazında boru ile taşınacağının altını çizdi.

DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu da, projenin toplam maliyetinin 9.5 milyon dolar olacağını, krediyle finanse edileceğini ve imzalanan protokol çerçevesinde işlemlerin 27 ayda tamamlacağını ifade etti.

Antalya Anamur Dragon Çayı'ndan alınacak su, 78 kilometre uzunluğunda denizin 250 metre derinine askıda döşenecek 1.6 metre çapındaki yoğunluklu polietilen boru hattı ile Güzelyurt'a taşınacak. Proje kapsamında 7 baraj ve toplama alanları inşası ile 21 km çelik boru hattı da döşenecek.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde