Kırmızı muz, Fransa'dan sonra Alanya'da da üretilecek

Kırmızı muz, Fransa'dan sonra Alanya'da da üretilecek

Dünya'da sadece Fransa'da üretilen 'Kırmızı Muz' artık Antalya'nın Alanya ilçesinde de üretilecek. Kırmızı muz, sarı muzla aynı tada sahip. Farkı ise, küçük ve renginin kırmızı olması.

Kırmızı muz, Fransa'dan sonra Alanya'da da üretilecek
16px
24px
04.12.2006 14:03
ABONE OLgoogle

Akdeniz Muz Üreticileri Deneği Başkanı (Muz - Der) Başkanı Tuncer Müftüoğlu, kırmızı muz üretimi için çalışmalara başladıklarını söyledi. Kırmızı muzla ilgili olarak deneme çalışması yaptıklarını kaydeden Müftüoğlu, "Denemelerden olumlu sonuç alacağımıza inanıyoruz. Kırmızı muz Alanya'da yerli muza alternatif bir meyve olacak" dedi.

Kırmızı muzun dünyada sadece Fransa'da üretildiğinin altını çizen Müftüoğlu, bu ürünün renginin bazen mor ile bordo arasında bir renk alabildiğini ifade etti. Avrupalıların tercih ettiği Alanya'da, manavlarda kırmızı muz sorulduğunda 'var' denilebileceğini ifade eden Müftüoğlu, "Çalışmalar şu ana kadar olumlu geçti. Bir muz ağacında 10-12 kilogram arasında ürün alıyoruz. Kilosu ise 6 ile 7 YTL arasında satılıyor" dedi.

Alanya Muz Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Güney ise, kırmızı muz üretimine destek verdiklerini ifade etti. Alanya'da kırmızı muzun deneme aşamasında olduğunu hatırlatan Güney, "Kırmızı muzu ilçe merkezindeki birkaç seraya ekeceğiz. Eğer verim alınırsa tüketici farklı bir muz çeşidi ile karşılaşacak. Fiyatta da herhangi bir değişiklik olmayacak. Kırmızı muzun Alanya'da zamanla yaygınlaşacağına inanıyorum" diye konuştu.

Antalya/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde