K.Irak'ı Türkler inşa ediyor

K.Irak'ı Türkler inşa ediyor

TÜRK ŞİRKETLERİ, KUZEY IRAK'TA 314 PROJE KARŞILIĞINDA 1 MİLYAR DOLARLIK İŞ YAPIYOR.

K.Irak'ı Türkler inşa ediyor
16px
24px
29.04.2006 18:52
ABONE OLgoogle

LAT’a açıklama yapan gazeteci İlnur Çevik ise "Türk hükümeti ile Kürtler arasında gizli bir birleşme var" dedi.

"Irak’ın yarı bağımsız kesiminde güvenliği sağlamaya çalışan" Kürt liderlerin yüzlerini "sürpriz bir yöne" çevirdiğini ifade eden gazete, geçen yüzyılın büyük çoğunluğunda Kürtler ve Türkler arasında bir "can düşmanlığı" olduğu yorumunu yaptı.

Solomon Moore imzalı haberde, 1930’ların başından itibaren Türkiye’nin Kürtçe’yi yasakladığı ve topraklarındaki Kürt bağımsızlık hareketini şiddet kullanarak bastırdığı ifade edildi.

Haberde, Türk liderlerin Kuzey Irak’ı da "Türkiye’de sivil ve askeri hedeflere saldıran militan gruplara" destek vermekle suçladığı belirtildi.

314 TÜRK ŞİRKETİ KUZEY IRAK’TA

Ancak haberde bütün bu ortama rağmen Kürt liderlerin Türk şirketlerden yatırım beklediği ifade edildi. Gazeteye göre bugüne kadar Kuzey Irak’ta faaliyet gösteren 314 Türk şirketi, değeri 1 milyar dolardan fazla tutan iş anlaşmaları imzaladı.

Los Angeles Times gazetesi, Kuzey Irak’taki Türk şirketlerinin durumunu, "Kürdistan’ı ziyaret edenler Türkiye merkezli şirketlerin yaptığı iki havaalanından birine iniyor, Türklerin yaptığı yollardan geçip Türklerin yaptığı ev ve üniversite binalarını görüyor" şeklinde değerlendirdi.

Gazeteci İlnur Çevik, LAT’a yaptığı açıklamada, Türk şirketlerinin Kürdistan’ın her yerinde ve her şeyi yaptıklarını bildirdi. Çevik ayrıca "Türk hükümeti ile Kürtler arasında gizli bir birleşme var. Ben Türkiye’nin Kürtler’le iyi ilişkiler kurmasın isteyen bir aktivist idim... Bazıları bizi vatan haini olarak adlandırdı ve bizi finansal açıdan yıkmak istedi" diye konuştu.

"TÜRK ŞİRKETLERİNİN KUŞATMASINDAYIZ"

Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) yöneticisi Safeen Dizayee de "Gerçekten Türk şirketleri tarafından kuşatılmış durumdayız. Bu sağlıklı bir durum çünkü iyi uluslararası ilişkilerin kurulmasına yardım ediyor. Doğal olarak eğer Türkiye’nin ya da bir başka ülkenin burada konuşlandırılmış yatırımı varsa, politikacıları daha esnek olacaktır" diye konuştu.

AKP Ankara milletvekili Reha Denemeç ise Kuzey Irak’ın yatırım için karlı bir pazar olduğunu çünkü bölgenin Irak’taki en istikrarlı kısım olduğunu ve Türkiye ile de sınırı olduğunu söyledi.

Denemeç, "Türk şirketler burada iş yapmak için sıraya girmiş durumda. Özellikle de inşaat sektöründe. Buraya çok fazla Türk çimentosu giriyor. Öyle ki Türkiye’de çimento fiyatları yükseldi" dedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde