Jersey Adası bürokratları

Jersey Adası bürokratları

BOTAŞ'IN JERSEY'DE 6 BİN DOLAR MAAŞLA İŞE ALINAN İLKOKUL MEZUNU TEKNİSYENLER.

Jersey Adası bürokratları
16px
24px
17.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Kağıt üstünde yer alan bürokratların maaşları bin ile 6 bin dolar arasında değişiyor

Cumhurbaşkanlığı ile AKP Hükümeti'ni karşı karşıya getiren, kamu kurumlarındaki 'kadrolaşma' tartışması, Türkiye'nin sınırlarına aştı. Türkiye'de milyonlarca işsiz, merkezi sınav sistemi ile bir kamu kurumuna yerleştirilmeye beklerken, Botaş Genel Müdürlüğü'nün, vergi cenneti olarak bilinen Jersey Adaları'nda kuruduğu Botaş İnternational Limited'e, 320 kişi sınavsız olarak işe alındı.

Jersey Adaları'nda kurulan Botaş İnternational Limited Şirketi'ndeki kadrolaşma skandalı, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu müfettişlerinin hazırladığı raporda da yer aldı. Başbakanlık Müfettişlerini bile isyan ettiren Jersey Adaları'ndaki kadrolaşmanın öyküsü şöyle:

1996'DA KURULDU

Botaş Genel Müdürlüğü, gaz alım satımında kullanmak üzere 1996 yılında vergi cenneti olarak bilinen Jersey Kanal Adaları'nda 500 bin dolar sermaye ile Botaş International Limited Şirketi'ni (BIL) kurdu. Şirket, 2000 yılına kadar tabela şirketi olarak kağıt üzerinde kaldı. Botaş 2000 yılında Bakanlar Kurulu'nun 2000/503 sayılı kararnamesi ile, Bakü-Ceyhan Projesi'nin işletmesiyle görevlendirildi. Botaş Yönetim Kurulu da, Botaş İnternational Şirketi'ni, 28 Mayıs 2001 tarihli karar ile, 'Bakü Ceyhan Projesi'nin Türkiye işletmeciliğini' yapmakla görevlendirdi. Ancak şirket, 2003'e kadar hiçbir faaliyette bulunmadı.

İLKOKUL MEZUNU TEKNİSYEN

Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nun raporunda, BIL'e alınan personelle ilgili ilginç saptama ve değerlendirmelerde de bulunuldu. BIL'e alınan kişiler arasında 'bakan danışmanlarının' bulunduğu da müfettiş raporlarında vurgulandı. Raporda şu değerlendirmeye yer verildi:

'...BIL Yönetim Kurulu kararıyla işe alınanlar arasında, müteahhitlik firmalarından, özel sektörden işe alınanların da bulunduğu ve bu kişilerin üniversiteden yeni mezun olmuş kişiler olduğu tespit edilmiştir. Yine BIL'de işe alınanlar arasında bakan danışmanlarının da olduğu belirlenmiştir...'

PSİKOLOG İK YÖNETİCİSİ

Yine raporda, BIL'e alınan 320 personelin, 25'ine 'Yönetim Kurulu Danışmanı' unvanı verildiği dikkat çekti. Başbakanlık müfettişleri tarafından hazırlanan raporda, BIL'e alınan personelin eğitim durumları hakkında da çarpıcı örneklere yer verildi. Raporda, '6 bin dolar ücretin öngörüldüğü 'idari ve mali yönetici' kadrosuna kamu yönetimi mezunu bir kişi, 4 milyar lira ücretin öngörüldüğü 'insan kaynakları yöneticiliğine' de psikolog atanmıştır. Yine, 2 milyar lira ücretin öngörüldüğü 'mekanik teknisyen' kadrosuna ilkokul mezunu ve İmam Hatip Lisesi mezunu kişiler atanmıştır' denildi.

2 YILDA TOPLAM 320 KİŞİ İŞE ALINDI

Merkezi Jersey Adaları'nda bulunan BIL'e, 2003 yılından itibaren eleman alımları başladı. Şirkete, 2003 yılında 6 kişi, 2004 yılında 228 kişi, 2005 yılında ise 86 kişi, hiç bir sınava tabii olmaksızın işe alındı. Şirketin, 2005 yılı sonu itibariyla personel sayısı 320'ye ulaştı. Söz konusu 320 kişinin arasında, Botaş Genel Müdürlüğü'nden ve Bakü Ceyhan Proje Direktörlüğü'nden, şirkete geçirilen personel de var. Ancak, 320 kişinin büyük bölümü, kurum dışından, merkezi sınav sistemine tabi olmaksızın işe alınan personelden oluşuyor. Bu kişilerin Ankara'da görevlendirilmeleri ise Jersey Adaları'ndaki şirketin Ankara'da açılan bürosu sayesinde gerçekleşti.

9.6

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde