İYİ Parti Grup Başkanvekili Turhan Çömez: 15 bin doktor yurtdışına gitti

İYİ Parti Grup Başkanvekili Turhan Çömez: 15 bin doktor yurtdışına gitti

İYİ Parti Grup Başkanvekili Turhan Çömez, yurt dışına giden hekim sayısının 15 bine ulaştığını açıkladı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Turhan Çömez: 15 bin doktor yurtdışına gitti
16px
24px
19.06.2024 09:24Güncelleme: 19.06.2024 09:33
ABONE OLgoogle

İYİ Parti Grup Başkanvekili Turhan Çömez, Sözcü gazetesi Ankara Haber Müdürü Emin Özgönül'e yurt dışına giden hekim sayısının 15 bine ulaştığını açıkladı.

Çömez, “Cumhurbaşkanı’nın ‘Giderlerse gitsinler’ sözünün ardından ülkeden ayrılan doktor sayısı arttı, daha da artacak. Hastanelerimizde yaşanan randevu sıkıntısı ve diğer sorunlar, 15 bin hekimin sistem dışına çıkmasından da kaynaklandı’’ dedi. İşte Çömez'in açıklamaları:

"TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNİN HAYALLERİ YURT DIŞI"

“‘Giderlerse gitsinler’ demeye devam ederseniz, sağlık çalışanlarına tepeden bakıp, hak ettiği saygıyı, özeni, özlük hakları ve değeri vermezseniz bu sorun aynen devam edecek. Tıp fakültesi son sınıf öğrencilerinin çoğunun hayali yurt dışına gitmek ve mesleklerini orada sürdürmek.

"DEFALARCA DİLE GETİRDİK ETKİN ÖNLEM ALINMADI"

Avrupa ülkelerinde doktorlar ve sağlık görevlilerine sözlü ya da fiziksel şiddet yok. İngiltere’de 11 yıl üniversite hastanesi genel cerrahi ve acil ünitesinde çalıştım, sözlü ya da fiziksel şiddete tanık olmadım, herhangi bir vaka da duymadım. Ama gün geçmiyor ki Türkiye’de bir sağlık çalışanına saldırı olmasın. Bunu defalarca gündeme getirdik ama hiçbir etkin önlem alınmadı.

ABD’DE ŞARTLAR NASIL?

AB ve ABD’de çalışabilmek için Türk hekimleri önce akredite dil sınavını vermek, ardından yazılı ve sözlü tıbbi sınavlardan geçmek zorunda. AB ve ABD standartlarınca tanınan bir üniversiteden mezun olma şartı da aranıyor. Bunları sağlayan hekimlerimiz yurt dışında iş bulup rahat biçimde çalışıyor. İngiltere’de hekimlere tecrübesi ve alanına göre ücret ödeniyor. Cerrahlar daha çok ücret alıyor. Benim İngiltere’de aldığım yıllık ücret 120 bin Sterlindi. Vergiler düşülünce elime ayda 7 bin Sterlin (294 bin TL) geçiyordu. Almanya’da ise bir hekim en az 4 bin Euro (140 bin TL) ücret alıyor.

4 MİLYON ÇOCUĞA KİM BAKACAK?

Eğitim hastanelerinde çocuk sağlığı ve hastalıkları branşını tercih edenlerin oranı az. İstanbul’da 4 milyon çocuk var. Bu bölüm için genç doktorların herhangi bir çaba içine girmeyişi çok vahim ve çok ciddi bir işaret.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde