İşte terörün hedefi

İşte terörün hedefi

İNGİLTERE'Yİ HEDEF ALAN SALDIRI DA 9 UÇAK HAVADAYKEN İNFİLAK ETTİRİLECEKTİ.

İşte terörün hedefi
16px
24px
10.08.2006 15:33
ABONE OLgoogle

İngiliz polisi teröristlerin uçakları el bagajlarında bulunan 'sıvı kimyasal' maddelerle havaya uçuracaklarını söyledi. İngiltere ve ABD'de bütün ticari uçuşlarda sıvıları yasakladı.

İngiltere'de bir uçağın uçuşu sırasında infilak ettirilmesine yönelik büyük bir terörist plan önlendi. BBC, saldırının 9 uçağı hedef aldığını duyurdu.

HEDEF ALINAN UÇAKLAR

American, United ve Continental havayollarına ait uçakların hedef alındığı öğrenildi. Amerikalı terörle mücadele uzmanları, engellenen saldırıların, American, United ve Continental havayollarının ABD'ye hareket etmeye hazırlanan uçaklarına yönelik olduğunu söylediler.

İngiliz polisi, İngiltere ve ABD seferindeki uçakların havada infilak ettirilmesiyle ilgili terör saldırısı planının önlendiğini ve olayla ilgili 21 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

İlk olarak bir polis sözcüsünün, uçak havadayken infilak ettirme amacındaki büyük bir terörist planın uygulanmasının, istihbarata dayalı, polisin terörle mücadele birimi ve güvenlik servislerinin ortak operasyonuyla önlendiğini, planda özellikle İngiltere-ABD seferi yapan uçakların hedef alındığını düşündüklerini açıklamasından sonra iki ülke de güvenlik tedbirlerini artırdı.

EL KAİDE ŞÜPHESİ

Singapurlu terör uzmanı Rohan Gunaratna, “Bu büyüklükte eşgüdümlü saldırıları planlama niyeti ve yeteneğine sadece bir grup sahip olabilir: El Kaide ve onun ideolojisinden etkilenen terör hücreleri” dedi.

Skynews televizyonuna yaptığı açıklamada Gunaratna, “2 senede İngiliz polisinin zaten El Kaide'den etkilenen 4 terör hücresinin saldırı girişimlerini önlediğini” söyledi. Singapur'daki Savunma ve Strateji Çalışmaları Enstitüsünde görevli ve terör konusunda dünyanın en iyi uzmanlarından biri olarak kabul edilen Gunaratna, bu nedenle bugün İngiltere'de önlendiği açıklanan terör planının El Kaide'ye bağlı hücreler tarafından planlandığını düşünmenin akılcı olacağını ifade etti.

'HAVADAYKEN İNFİLAK ETTİRİLECEK' İSTİHBARATI

Londra Emniyet Teşkilatı Scotland Yard tarafından yapılan açıklamada, "bir grup teöristin" muhtemelen İngiltere'den ABD'ye gidecek uçaklara el bagajıyla patlayıcı madde sokup uçakları havadayken infilak ettirmeyi plandığı bildirilmişti.

21 GÖZALTI

İngiliz polisi, İngiltere ve ABD seferindeki uçakların havada infilak ettirilmesiyle ilgili terör saldırısı planının önlendiğini ve olayla ilgili 21 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Üst düzey polis yetkilisi Paul Stephenson, önlenen saldırı planıyla bağlantılı olarak Londra, kentin dış mahalleleri ve Birmingham'da 21 kişinin gözaltına alındığını ve çeşitli yerlerde araştırmaların da sürdüğünü kaydetti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde