İşte 3 milyar dolarlık proje

İşte 3 milyar dolarlık proje

İstanbul Zeytinburnu"nda yaptırılacak Kruvaziyer Yat Limanı ihalesini kazanan konsorsiyumun ortağı Rönesans Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, "İsrailli işadamı Sami Ofer gizli ortağımız falan değil. Bu saatten sonra Ofer sadece kiracımız olabilir" dedi

İşte 3 milyar dolarlık proje
16px
24px
17.12.2006 11:00
ABONE OLgoogle

İstanbul Zeytinburnu"nda yaptırılacak Kruvaziyer Yat Limanı ihalesini kazanan konsorsiyumun ortağı Rönesans Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, "İsrailli işadamı Sami Ofer gizli ortağımız falan değil. Bu saatten sonra Ofer sadece kiracımız olabilir" dedi. 3 milyar dolarlık projeden devlete yılda 6.5 milyon YTL kira, 15 milyon dolar da cirodan pay düşecek.

İstanbul Zeytinburnu"nda (Kazlıçeşme) yatırım bedeli 3 milyar dolar olan Yat Limanı ihalesinde, yıllık 6.5 milyon YTL ile en yüksek teklifi veren Rönesans-Koçhan ortaklığının projesi, Galataport"a rakip olarak geliyor. İstanbul"da bir günde 25 kruvaziyer gemisi ile 240 mega yatı aynı anda barındıracak bir liman yapımını hedefleyen projeyle, 2020 yılında yılda 25 milyon turiste hizmet verilmesi planlanıyor.

KİRACIMIZ OLABİLİR

Türkiye Denizcilik İşletmeleri"nden emekli Ömer Koçhan"ın geliştirdiği projenin diğer ortağı Rönesans, Ankara"da faaliyet gösteriyor. Rönesans Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, Ofer"in ihaledeki gizli ortakları olduğu iddiasını kesin bir dille yalanlayarak, "Bu saatten sonra Ofer sadece kiracımız olabilir" dedi. Projenin, altyapı, konaklama, kongre, alışveriş merkezleriyle büyük bir kompleks olacağını belirten Ilıcak, "Her bir alanı, işin uzmanı olan şirketlerle görüşerek, alt kiralamaya gitmemiz sözkonusu. Kruvaziyer Liman İişletmesi için de (işletir misin?) diye gideceğimiz kurumlardan birisi Ofer"in şirketi olabilir" dedi.

ÖNCE ÖN İZİN

Ilıcak, ihale sonucunun kesinleşmesiyle birlikte kendilerinin 6.5 milyon YTL"yi "ön izin" için vereceklerini, bir yıllık hazırlık süresinden sonra ön iznin asıl izne dönüşeceğini açıkladı. Bu süre içinde, pek çok kurumdan izin almaları ve etüt çalışmaları yapılması gerektiğini belirten Ilıcak, projenin 3-4 yılda tamamlanacağını söyledi. Akdeniz havzasındaki kruvaziyer turizm potansiyelinin 9.5 milyon kişi olduğunu belirten Ilıcak, İstanbul"un bundan aldığı payın binde 2 civarında olduğunu bildirdi. Ilıcak, Türkiye"nin kruvaziyer turist çekememesinin en büyük nedeninin alt yapı eksikliği olduğunu, projeyle bu altyapının oluşturulacağını belirtti.

İSTANBUL İKİ PROJEYİ KALDIRMAZ

Ilıcak, ilk ihalesi iptal edilen ve ikincisinin hazırlıkları süren Galataport"un, Zeytinburnu Yat Limanı ile karşılaştırıldığında çok küçük kaldığını söyledi. "İstanbul, aynı anda birbirine benzeyen iki projeyi kaldırır mı?" sorusuna, "Kaldırmaz" yanıtını veren Ilıcak, "Yılda 6.5 milyon YTL devlet açısından iyi bir teklif mi?" sorusuna ise şu karşılığı verdi:

10 DOLAR AYAKBASTI PARASI

"6.5 milyon YTL, bir yıllık kira bedeli. 49 yıl işletilecek. Ayrıca yıllık cirodan da yüzde 1 oranında devlet pay alacak. Bu da yaklaşık 15 milyon dolara karşılık gelir. Yanaşan her gemiden 6 bin dolar geliş ücreti, her yolcudan da 10 dolar ayakbastı parası alınıyor."

Denize 325 bin metrekare dolgu, 75 bin kişiye iş

Zeytinburnu Kruvaziyer Yat Limanı için firmadan, 325 bin metrekare ilave dolgu yapması isteniyor. Proje alanında halen 144 bin 364 metrekarelik dolgu alan bulunuyor

Proje tamamlandığında liman sahalarının yer alacağı, yaklaşık 450 bin metrekare kara, 1 milyon metrekare de deniz alanı faaliyete geçecek.

Üç etapta gerçekleştirilecek projenin toplam yatırım bedeli 3 milyar dolar. 2020 yılına kadar İstanbul"un turist kapasitesini iki kat arttırması planlanıyor.

Oteller, kongre merkezi, restoranlar, eğlence ve alışveriş merkezleri yer alacak.

Proje işletmeye açıldığında 52 sektörde, 75 bin kişiye istihdam yaratılması hedefleniyor.

Çiğdem Toker/Hürriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde