İstanbul'da yeni yerleşim merkezleri neresi olacak?

İstanbul'da yeni yerleşim merkezleri neresi olacak?

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından hazırlatılan ''Gayrimenkul Sektörü Araştırma Raporu'' açıklandı. Rapora göre konut fiyatı ve kira geliri artacak. İstanbul, yeni merkezlere taşınacak.

İstanbul'da yeni yerleşim merkezleri neresi olacak?
16px
24px
02.05.2006 20:07
ABONE OLgoogle

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından hazırlatılan 'Gayrimenkul Sektörü Araştırma Raporu'na göre, yeni konutların fiyatları ve kira gelirleri artacak.

'6. Gayrimenkul Zirvesi' kapsamında yarın açıklanacak raporda, sektör ve İstanbul için öngörülere yer veriliyor. Rapora göre, 2000 yılı itibariyle Türkiye'deki 13.6 milyon konutun yüzde 38'i inşaat ruhsatı olmadan üretildi, İstanbul için bu oran yüzde 52. Bu nedenle Türkiye ve İstanbul'da ruhsatlı ve standartlar ile uyumlu yüksek sayıda konut açıkları bulunuyor.

Türkiye'nin AB tam üyelik süreci, gayrimenkul sektörünü de olumlu yönde etkileyecek. Sektörde kayıtlılık, şeffaflık, denetim, yüksek kalite ve standartlar, kurumsallaşma, istatistiki bilgiler gibi unsurlar sürecin etkisi ile artacak. Rapora göre, yabancı aktörler sektörde faaliyet göstererek rekabet yaratacak, satın alma ve birleşmeler yaşanacak. Tam üyelik sürecinde diğer ülkelerde yaşandığı gibi yabancı sermaye yatırımları
genişleyecek.

Gayrimenkul sektörünün hızlı, istikrarlı ve öngörülebilir bir gelişme yaşayacağı belirtilen rapora göre, İstanbul'da önümüzdeki 10 yıl içinde yaşanacak olan gelişmeler, sektör gelişimi açısından önemli olacak.
İstanbul, hizmet sektörü ağırlıklı bir büyüme ve gelişme gösterecek. Kentin içinde kalan sanayi orta-uzun vadede şehrin çevresine ve dışına çıkacak.

İstanbul'da 2005 yılı itibariyle toplam 3.4 milyon konut bulunduğu, bunların yüzde 50'sinin ruhsatlı olmayan, standardı ve kalitesi düşük konutlardan oluştuğu belirtilen rapora göre, kentte 2015 yılına kadar her yıl ortalama 250 bin olmak üzere toplam 2.5 milyon konut talebi olacağı öngörülüyor.

Yıllık dağılım 10 bin adet A grubu lüks konut, 170 bin adet B grubu standart ve nitelikli konut, 70 bin adet C grubu sosyal konut, 118 bini yeni ihtiyaç kaynaklı, 119 bini yenileme kaynaklı, 13 bini ise yatırım kaynaklı olacak.
Konut arzında ise yıllık 250 bin adet talebin 180 bin adedinin piyasa koşullarında, 70 bin adedinin ise kamu ve kamu-özel ortaklıkları ile üretilerek karşılanacağı öngörülüyor.

YENİ İLAVE KONUT ALANLARI

Rapora göre, Silivri, Tuzla, Çatalca, Büyükçekmece, Sarıyer ve Beykoz yeni ilave konut alanları olacak. İstanbul'da yeni konut üretimi sur içi ilçelerinde yenileme yatırımı ile, sur alanı dışında yer alan ilçelerde kentsel dönüşüm ve yeni yatırım ile şehir merkezi dışında kalan ilçelerde ise yeni konut yapımı ile gerçekleşecek. Konut piyasasında A tipi lüks konutlarda doygunluk yaşanacak. Sınırlı talep ile fiyat artışları sınırlı kalacak, hatta fiyatlarda gerilemeler olacak. B tipi standart ve nitelikli konutlar talebi ise
hızla genişleyecek. Yeni konutların fiyatları ve kira gelirleri artacaktır.

PERAKENDE SEKTÖRÜ

Perakende sektörü ve alışveriş merkezleri piyasasının önümüzdeki 10 yıl içinde hızlı bir gelişme göstereceği tespiti yapılan rapora göre, alışveriş merkezleri ve cazibe merkezleri, İstanbul ve büyük şehirlerden diğer şehirlere de yayılacak. 'Bununla birlikte hazırlanan Büyük Mağazalar Hakkında Kanun
Tasarısı'nın alışveriş merkezlerinin gelişimini yavaşlatacak unsurlar taşıdığı görülmektedir' denilen raporda, buna karşın alışveriş merkezlerinin, sahip oldukları büyüme potansiyeli ile ticari gayrimenkul pazarında en öncelikli pazar olarak görüldüğü kaydedildi. Ticari gayrimenkul pazarının önemli bir diğer alt sektörünü ofis
piyasasının oluşturduğu ifade edilen raporda, önümüzdeki dönemde A sınıfı ofislere talep olacağı, talebin daha çok yabancı şirketlerden ve hizmet se

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde