istanbul GP Massa'nın

istanbul GP Massa'nın

FORMULA 1 DÜNYA ŞAMPİYONASI İSTANBUL AYAĞINI FERRARİ PİLOTU MASSA KAZANDI.

istanbul GP Massa'nın
16px
24px
27.08.2006 19:54
ABONE OLgoogle

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda sezonun 14. yarışı olan Petrol Ofisi Türkiye Grand Prix'sini Ferrari pilotu Felipe Massa kazandı.

Formula 1 Petrol Ofisi Türkiye Grand Prix'sinde birinci olan Felipe Massa, İstanbul Park'ta ilklere imza attı. Önce dünkü sıralama turlarında birinci olan Massa, kariyerindeki ilk 'pole pozisyonu' elde etti. Brezilyalı pilot bugün de yarışı kazanarak, kariyerindeki ilk birinciliğini elde ederken, İstanbul'dan ilklere imza atarak ayrıldı. İlk zaferi sonrası oldukça duygulanan Massa'nın podyumda gözleri dolarken, basın toplantısı sırasında da duygulu anlar yaşadı.

YARIŞ KAZAYLA BAŞLADI

İstanbul Park Pisti'ndeki Formula 1 Türkiye Grand Prix'si kazayla başladı. Starttan sonra hemen ilk virajda Fisichella'nın aracı ters dönerken, Heidfeld, Raikkonnen, Sato, Monteiro, Ralf Schumacher ve Speed de kazaya karışan pilotlar oldu. Bu pilotlar, 1. turun ardından hemen pite girerek, ön kanat ve lastik değişimi yapmak zorunda kaldı. Bu arada startla birlikte 3. sırada yarışa başlayan Alonso atak yaparken, Michael Schumacher, İspanyol pilotun kendini geçmesine izin vermedi.

GEÇEN YILIN BİRİNCİSİ YARIŞ DIŞI KALDI

Geçen yıl İstanbul Park'ta yapılan ilk yarışın galibi McLaren Mercedes pilotu Kimi Raikkonen, henüz 2. turunu atarken yarış dışında kaldı. 1. turda pite giren Raikkonen, pitten çıktıktan sonra 8. virajda sol arka lastiği patladı ve bariyerlere vurdu. Ön kanadı ve süspansiyonu kırılan Raikkonen yarışa devam edemedi.

İKİ FERRARİ AYNI ANDA PİTE GİRDİ

Yarışın 12. turunda Vitantonio Liuzzi, 1. virajda kaldı. Aracının pistin üstünde bulunması nedeniyle güvenlik aracı hemen piste çıktı. Bu sırada pilotlar güvenlik aracının çıkması nedeniyle pite girdiler. Ancak ilk iki sırada yarışı götüren Ferrari pilotlarının aynı anda pite girmesi Alonso'ya yaradı. Michael Schumacher, pite ilk giren takım arkadaşı Massa'yı beklerken zaman kaybetti ve Alonso pit sonrası ikinci sıraya yerleşti.

ALONSO İLE SCHUMACHER'İN ÇEKİŞMESİ

İşte Alonso'nun öne geçtiği atağı...

İki Ferrari'nin aynı anda pite girmesi sonrası ikinci sırayı Alonso'ya kaptıran Michael Schumacher, 2. pit stoplardan sonra Alonso ile arasındaki farkı iyice kapadı. Alonso 39, Schumacher ise 43. turda pite girdi. Pit sonrası iki pilot arasındaki fark 0.402 saniyeye kadar düştü. Böylece son 15 turda İstanbul park Pisti, Schumacher ile Alonso'nun nefes kesen yarışına tanıklık etti. İki pilot finiş çizgisine kadar büyük mücadele örneği gösterirken, tüm çabalarına rağmen Schumacher, Alonso'yu geçmeyi başaramadı ve çok az farkla İspanyol pilot ikinciliği elde etti. İki pilot arasında sadece 0.1 saniye fark vardı.

YAMAMATO 23. TURDA YARIŞ DIŞI

Yamomato pist dışına çıktı...

Yarışın 23. turunda da bugünkü y

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde