İSO'da şimdi de ceket krizi çıktı

İSO'da şimdi de ceket krizi çıktı

Geçmiş meclis toplantılarında İSO Genel Sekreteri Mehmet Kabasakal'la Meclis üyelerinden Ali Kahyaoğlu arasında yaşanan kravat krizi sonrasında dün de Adnan Dalgakıran’ın kürsüye ceketsiz çıkması eleştirilere neden oldu.

İSO'da şimdi de ceket krizi çıktı
16px
24px
29.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Meclis'in son gündeminde söz alarak kürsüye çıkan Dalgakıran konuşmasına başladığı sırada bazı üyeler salonu terk etti. Dalgakıran, yönetimin bilindik konuları devamlı kalın çizgilerle gündeme getirdiğini belirterek, "Benim ceketime dikkat ettikleri kadar, konular daha enine boyuna gündeme getirilmeli" dedi.

KIYAFET DÜZENİ YOK MU?

Konuşmasının ardından söz alan Yılmaz Ulusoy, odada kılık kıyafet konusuna dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti. Ulusoy, "Bu Meclis’in bir kıyafet düzeni var mı? Kıyafet toplum için önemli olduğu kadar odamız için de önemli. 45 yıldır odalarda görevliyim ben böyle bir şey görmedim" diye konuştu. Bu çıkış üzerine Meclis Başkanı Hüsamettin Kavi, Ulusoy’un eleştirilerine destek verdi. Kavi, "İSO’nun yazılı olduğu kadar yazılı olmayan kuralları vardır. Bunlar isterseniz yazılır. Ancak bunlar kürsüde hiç gündeme gelmedi. Önümüzdeki günlerde özel bir toplantı olacak. Bu konu orada gündeme gelecektir" şeklinde konuştu.

Eleştiriler üzerine Dalgakıran, bilerek kürsüye ceketsiz çıktığını söyledi. Dalgakıran, "Bunu provakasyon amaçlı yaptım. İSO’nun dişe dokunur söylediği bir şey yok. Türkiye’nin meselelerinin konuşulması gereken bir yerde Dalgakıran’ın ceketi daha çok konuşuluyorsa o odada bir sorun var demektir" dedi. Öte yandan TİM Başkanı Oğuz Satıcı da piyasalardaki son durumla ilgili kürsüye çıkarak söz almayı düşündüğünü, ancak ceket olayından sonra bundan vazgeçtiğini söyledi. Satıcı, "Dalgakıran’ı tasvip etmiyorum. Ancak Dalgakıran’ı tasvip etmeyen onla muhatap olmaz" dedi.

HAN YAPIYA ELEŞTİRİ

Bu arada, ihracatçı birliklerinin başkanları tarafından kurulan Han Yapı Gayrimenkul'e eleştiriler geldi. İSO Onursal üyesi ve milletvekili Memduh Hacıoğlu, "İhracatçı kaynakları ihracattan vazgeçip inşaata aktarması dalgalanmanın birinci işaretiydi. Sanayideki kaynak sanayiye aktarılmalı" dedi. Meclis Üyelerinden Mehmet Şuhubi de inşaat sektörünün arkasında 200 tane alt sektör bulunduğunu ifade ederek, "Bunlar da kapasitesini fazla aştıkları için ithalata yöneldiler" şeklinde konuştu. Meclis Üyesi Can Akbaşoğlu ise yıllardır kurların artmasını istediklerini kaydederek, "Nihayet kurlar arttı. Allah halimize acıdı. Şimdi halay çekmemiz gerekirken, kriz muhabbeti yapıyoruz. Ağlanacak bir şey yok. Merkez Bankası müdahale etmesin, kaçan parayı geri getirmesin" diye konuştu. Akbaşoğlu, konut kredilerinin de sorun yaratacağını savundu.

Hamit Varol/Bugün

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde