İSO: İstihdam dostu bir büyüme içine girdik

İSO: İstihdam dostu bir büyüme içine girdik

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı C.Tanıl Küçük, işsizlik rakamları iyimser konuştu..

İSO: İstihdam dostu bir büyüme içine girdik
16px
24px
15.09.2010 15:48
ABONE OLgoogle

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, büyüme ve istihdamdaki iyileşmenin paralel gitmesinin, 2001 sonrasına kıyasla daha istihdam dostu bir büyüme dönemine girildiği izlenimi verdiğini bildirdi. 

     Tanıl Küçük, yaptığı yazılı açıklamada, işsizliğin beklenenden de hızla iyileşme gösterdiğini kaydederek, aylık bazda kriz öncesi oranlara dönüldüğünü, ekonominin son 3 çeyrektir büyüdüğünü, aynı zamanda işsizlik oranlarının da iyileştiğini ifade etti. 

     Küçük, şu görüşleri dile getirdi:
     ''Büyüme ve istihdamdaki iyileşmenin paralel gitmesi, 2001 sonrasına kıyasla daha istihdam dostu bir büyüme dönemine girdiğimiz izlenimini veriyor. Bu, kalıcı olmasını ümit ettiğimiz önemli ve olumlu bir gelişmedir. Ancak olumlu işaretlere rağmen işsizlik oranımızın hala yüksek olduğunu da unutmamalıyız. İşsizlik ve istihdam gündemde yerini önemle korumalı ve ulusal istihdam stratejisi çalışmaları bir an önce sonuçlandırılarak hayata geçirilmelidir. 

     Öte yandan, işsizlikte nispeten sevindirici haberler gelirken, ekonomimizin bir diğer müzmin problemi olan cari açıkta öngörülen yıllık hedefin daha yılın yarısında aşılması düşündürücüdür. İleriye dönük olarak önemli risklerden biri olan cari açığın dikkatle takip edilmesi gerekmektedir. Elde edilen kazanımların daha ileri taşınması, olası risklerin iyi yönetilebilmesi için gündemdeki ilk madde, artık mutlaka ekonomi olmalıdır.''

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde