İskenderun Limanı'na durdurma

İskenderun Limanı'na durdurma

DANIŞTAY, İSKENDERUN LİMANI'NIN PSA- AKFEN'E 36 YIL SÜREYLE DEVRİNİ DURDURDU.

İskenderun Limanı'na durdurma
16px
24px
09.06.2006 17:27
ABONE OLgoogle

Kurul, İskenderun Limanı'nın işletme hakkının devrine ilişkin Rekabet Kurulu kararının yürütmesinin durdurulması isteminin reddine yapılan itirazı da kabul etti.

Liman İş Sendikası, Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü'ne ait İskenderun Limanı'nın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca 36 yıl süreyle işletme hakkı verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesi amacıyla yapılan ihaleyi sonuçlandıran 9 Eylül 2005 tarihli İhale Komisyonu kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle dava açmıştı. Danıştay 13. Dairesi, İskenderun Limanı'nın 36 yıl süreyle ihalede en yüksek teklif veren PSA-AKFEN Ortak Girişim Grubu'na devredilmesine ilişkin ihale komisyonu kararının yürütmesinin durdurulmasına karar vermişti.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın karara itiraz etmesi üzerine üst kurul olarak konuyu görüşen Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, itirazı kabul etti.

PSA-AKFEN'İN İTİRAZI

İskenderun Limanı ihalesinde en yüksek teklifi veren PSA-AKFEN Konsorsiyumu da Rekabet Kurulu'nun, 'İskenderun Limanı'nın işletme hakkının bu gruba değil, Limar Liman İşletmeleri A.Ş'ye devredilmesine
izin verilmesi yönündeki' 20 Ekim 2005 tarihli kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açmıştı.

Danıştay 13. Dairesi, söz konusu Rekabet Kurulu kararının yürütmesinin durdurulması istemini reddetmişti.
PSA-AKFEN Konsorsiyumunun, 13. Dairenin bu kararına yaptığı itirazı görüşen Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, bu itirazı da kabul etti.

Kurul, İskenderun Limanı ile ilgili her iki kararında da liman özelleştirmelerine ilişkin başka davalar da olduğunu hatırlattı. Kurul, bu iki davanın söz konusu diğer davalarla bağlantısı olduğuna işaret ederek, birlikte değerlendirildikten sonra yürütmenin durdurulması isteminin karara bağlanmasını istedi. Bu durumda İskenderun limanının özelleştirilmesini ilişkin her iki işlemde geçerliliğini koruyor.

Danıştay 13. Dairesi, Kurulun kararı doğrultusunda yürütmenin durdurulması istemlerini önümüzdeki günlerde karara bağlayacak. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde