İşçi ve patron uzaydan dünyaya beraber kaçtı!

İşçi ve patron uzaydan dünyaya beraber kaçtı!

Patronların sendikası TİSK ile işçilerin sendikası Türk-İş, tarihlerinde ortaklaşa gerçekleştirdikleri ilk projede, il temsilcilerine beraber çalışmayı ABD Hava Kuvvetleri'nin de uyguladığı "Uzaydan Kaçış" senaryosu eğitimiyle öğretti.

İşçi ve patron uzaydan dünyaya beraber kaçtı!
16px
24px
17.04.2006 11:18
ABONE OLgoogle

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işçi ve işveren çatı örgütlerinin ilk ortak projesinde il istihdam ve il mesleki eğitim kurullarındaki temsilcilerinin uyumlu çalışmasını amaçladı. AB fonlarıyla finanse edilen Eğitim ve İstihdamda Etkinliği Artırma Projesi'nde bir yıl boyunca iki örgütün il temsilcilerine yönelik eğitim programları gerçekleştirildi. İstihdam sorunu yaşayan Türkiye'de iki kurulun önemi, istihdam hizmetlerinin işleyişinde ve mesleki eğitimde sosyal tarafların görüşlerinin  karar sürecine doğrudan etki edebildiği yerler olmasından kaynaklanıyor. Kurullarda alınan kararlar Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) Yönetim Kurulu'- nda da doğrudan değerlendirmeye alınıyor. Ancak, kurul toplantılarında istenilen verim sağlanamadığı için geçtiğimiz yıl proje devreye sokuldu. Yapılan eğitimlerde istihdam politikasıyla ilgiliseminerlerin yanısıra işçi ve işveren temsilcileri iletişim becerisi, çatışma yönetimi, sistematik problem çözme teknikleri ile izleme değerlendirme eğitimleri aldılar. Bu eğitimler sayesinde kurul toplantılarında etkinliği artırmaları amaçlandı. Geçtiğimiz hafta sonuç toplantısı yapılan projede verilen bir eğitimde de problem çözme tekniğinin geliştirilmesi için oynatılan Uzaydan Kaçış senaryosu oldu.

RADYASYON SIZINTISI
MESS Eğitim Vakfı tarafından uygulanan Uzaydan Kaçış senaryosunda TİSK'ten ve Türk-İş'ten 63'er temsilci dörder kişilik karma takımlar oluşturdu. ABD Hava Kuvvetleri'nin pilot eğitiminde kullandığı bu senaryoda, radyasyon sızıntısı yaşanan bir uzay üssünden kaçarak dünyaya dönüş oyunu oynanıyor. Her takım üyesine ayrı görev kartı veriliyor. Ancak, görevler birbirini tamamlayıcı olduğu için diğer takım üyelerine verilen görevlerle uyumlu gerçekleştirilmesi gerekiyor. Verilen zaman içinde üssün terk edilmesi gerekiyor. Yoksa takım ölü kabul ediliyor. Uzaydan Kaçış'ta sadece üssün terki hedef olarak gösterilmiyor. Belli zaman aralıklarında radyasyona karşı aşı odasının bulunması veya yaşam destek paketinin alınması gerekiyor. Bunlar da verilen zamanda yapılamadığında takım ölü kabul ediliyor. Ayrıca üste canavarların bulunduğu bir oda da bulunuyor. Dikkat edilmeyip bu odaya girildiğinde yine takım ölüyor.

Seçkin Ürey/Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde