İngiliz mühendislik devi Rolls-Royce'un CEO'su Tufan Erginbilgiç başarısının sırrını anlattı

İngiliz mühendislik devi Rolls-Royce'un CEO'su Tufan Erginbilgiç başarısının sırrını anlattı

İngiliz mühendislik devi Rolls-Royce'un CEO'luğunu 1 Ocak 2023'ten sürdüren Tufan Erginbilgiç, İngiliz gazetesi The Telegraph'a röportaj verdi. Röportajda, Erginbilgiç, Rolls-Royce'ta kısa sürede elde ettiği başarısının sırrını anlattı.

İngiliz mühendislik devi Rolls-Royce'un CEO'su Tufan Erginbilgiç başarısının sırrını anlattı
16px
24px
11.06.2024 14:01Güncelleme: 11.06.2024 14:02
ABONE OLgoogle

The Telegraph, Erginbilgiç'in "Rolls-Royce'un CEO'su, bir buçuk yıldır sürdürdüğü ve şehirde büyük övgü toplayan iş dönüşümü"nü anlattığını vurgulayarak, CEO'nun "Bir amaçla geldim. İnsanlara işten çıkarılmak istediğimi söylüyorum. Benim vizyonum, bir toplantıya girdiğinizde insanların size sorunları ve bu konuda neler yaptıklarını anlatması ve sizin de şöyle bir bakıp 'Vay canına, tamam, teşekkür ederim. Yaptıklarınızı gerçekten takdir ediyorum' diyorsunuz ama artık katkıda bulunamayacağınızı fark ediyorsunuz çünkü onlar her şeyi yaptılar" sözlerine yer verdi. 

İngiliz gazetesi haberinde, "Bürokrasisiyle tanınan 118 yıllık motor üreticisi Rolls-Royce'ta kalıcı bir kültür değişimi gerçekleştirmek hiç de kolay olmayacak. Ancak bu, başından beri Sayın Erginbilgiç'in stratejisinin merkezinde yer aldı ve zaman zaman şok terapisi uygulamasını gerektirdi. Ocak 2023'te görevi devraldıktan kısa bir süre sonra, borsa analistleri tarafından 'Turbo” olarak bilinen Türk yönetici, şirketin 40 bin çalışanına “yanan bir platform” üzerinde durduklarını söyledi.

Daha sonra Almanya merkezli güç sistemleri işini, satışlar artarken bile kârın düşmesine izin vermesinin ardından “fena halde kötü yönetilen” olarak tanımladı. Bu açık sözlü açıklamalar ilk etapta tepki çekmiş, eleştirmenler onu gereksiz yere kendi kalesine gol atmakla suçlamıştı" değerlendirmesi de yaptı. 

Erginbilgiç'in bu yaşananlarla ilgili gazeteye şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bazı insanlar bir şeylerin yanlış gittiğinin farkındaydı ve hayal kırıklığına uğramıştı, bazıları ise pek farkında değildi. Yani zihniyeti değiştirmeniz, kültürü değiştirmeniz, süreçleri değiştirmeniz ve bazı durumlarda insanları değiştirmeniz gerekiyor. Ama ben nereye gidebileceğimize dair vizyonumu paylaştım ve bu insanlara enerji verdi.40 bin çalışanı harekete geçirecekseniz net bir stratejiye ihtiyacınız var ve bana göre strateji yönetim kurulu odasıyla ilgili değildir."

Gazete, haberinde "Erginbilgiç ayrıca göreve geldiğinden bu yana imzalanan tüm sözleşmelerin kârlı olmasını sağladı" değerlendirmesi yaparken şu tespiti de yaptı: "Sonuç olarak kâr marjları genel olarak iki katına çıktı ve Rolls Royce 2023 yılında 1,3 milyar sterlinlik (53,5 milyar TL)rekor serbest nakit akışı bildirdi."

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde