İMKB: SPK bizi dövüyor

İMKB: SPK bizi dövüyor

BİRSEN: BİZİMKİSİ AŞK EVLİLİĞİ. SPK DAHA ÖNCEDEN SEVİYORDU. ŞİMDİ İSE DÖVÜYOR.

İMKB: SPK bizi dövüyor
16px
24px
31.05.2006 00:00
ABONE OLgoogle

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Osman Birsen, Borsa’nın şu anda yapısında sorunlar varsa, bu sorunların sahibi ve sorumlusunun kendileri olmadığını ifade ederek, "Kimse sorumlusu, bunun sorumluluğunu yerine getirmek suretiyle kurumun eksikliklerini aşmak durumunda" dedi.

Birsen, İMKB’nin 2006 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda, yabancı borsalarla karşılaştırdığında, gençliğine rağmen olgun ve saygın bir yere sahip yapıda gördüğünü söyledi.

ESKİSİNDEN GÜÇSÜZ:

İMKB’nin iyi bir örnek olma açısından eskisinden daha güçsüz olduğunu ifade eden Birsen, "Artık iyi bir örnek olmaktan çıktık. Bu daha çok yönetim esnekliğinin bulunmaması, kamu yapısının ağırlıklı uygulaması içinde kalmış olmasından kaynaklanıyor" diye konuştu. Birsen, İMKB’nin özelleştirilmesiyle esasında verimliliğin artırılmasının hedeflendiğini belirterek, şöyle devam etti: "Aslında kamunun verimsizliğinden, özel teşebbüsün verimliliğine geçme ihtiyacı... Öyle bakarsanız bizim son dönemlerde yaşadıklarımızı, verimsizliğe doğru itilişin bir sonucu olarak görmek mümkün. Bundan kurtuluş gerçek bir özelleştirmedir. Gerçek, hukuki şartları belli bir yapıya dönüşmek gerekir. Bu yapıya dönüşmede daha fazla gecikmenin sorumlusu İMKB değildir. İMKB, kendi yapısını kendi kuran bir yapı değil. Şu anda yapısında sorunlar var ise bu sorunların sahibi ve sorumlusu İMKB’nin kendisi olamaz. Bu hukuken ve fiziken mümkün değil. O zaman kimse sorumlusu, bunun sorumluluğunu yerine getirmek suretiyle kurumun eksikliklerini aşmak durumunda."

SPK YANIMIZDA DEĞİL:

Birsen, hiçbir zaman çatışmalardan hoşlanan bir yönetici olmadığını, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve İMKB arasında dostluk ve işbirliğini artırmak, her iki kurumun birbirini daha iyi anlayabilmesi için projeler hayata geçirmek istediklerini vurguladı. İMKB Başkanı, "Birçok konuyu SPK ile aynı görmüyoruz. Onlar, bizim yanımızda çok güçlü şekilde yer alamıyorlar. Biz yalnızız. Borsa Başkanı olarak çabalıyorum, üzülüyorum" diye konuştu. Borsanın teknik sorunlarına da değinen Birsen, bu tür sorunların doğal olduğunu, ancak teknik aksaklıklardan dolayı eskisi gibi rahat çalışamadıklarını, bunun zaman ve maliyet kaybına neden olduğunu söyledi.

SEVİYORDU, DÖVÜYOR:

Birsen, yaşadıkları sorunlar neticesinde neredeyse hiç davalık olmadığı personel kalmadığını ifade ederek, "Neden böyle oluyor bilemiyorum. Burada uyamadığımız bir durum, sorun var" dedi. SPK ve İMKB’nin ortak sorumluluğunun en iyi şekilde yerine getirilmesi için yapılan çalışmalara işaret eden Birsen, "Aslında bizim kurtarıcımız SPK. Çünkü bu bir evlilik gibi. Bir söz vardır ya; sever de döver de diye... Daha önce seviyordu, şimdi dövüyor. Bu konuda da birşeylerin yapılması lazım. Eminim ki aklıselimin hakim olduğu bir çözüm bulunacaktır" diye konuştu.

Vergi yüzünden yabancılar daha çok swap yapıyor

İMKB Başkan Yardımcısı Esin Akbulut, 5035, 5398, 5436 Sayılı Yasalar çerçevesinde 2000 yılından bu yılın nisan ayına kadar Maliye Bakanlığı’na yapılan ödemeler toplamının 838 milyon 338 bin YTL’ye ulaştığını, bunun 817.6 milyon dolara denk geldiğini bildirdi. İMKB Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Köksal ise tüm önerilerin tersine bir vergi yapısı ortaya çıktığını, yüzde 15’lik stopajın olumsuz etkilerinin piyasaların iyi gittiği dönemde hissedilmediğini, ancak şimdi bunun etkilerinin görülmeye başlandığını ifade etti. Köksal, swap piyasasının gittikçe büyüdüğünü, yabancı aracı kuruluşların özellikle Hollanda üzerinden büyük yabancı fon müşter

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde