'İETT arazisini alan kazanır'

'İETT arazisini alan kazanır'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İETT'ye ait Levent'teki arazisi için hedefledikleri rakamı ve arazinin cazip yanlarını açıkladı.

'İETT arazisini alan kazanır'
16px
24px
20.03.2007 14:58
ABONE OLgoogle

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İETT'ye ait Levent'teki arazinin yarın yapılacak satışında 1 milyar doların üzerinde rakam istediklerini bildirdi.

Topbaş, basın mensuplarının konuyla ilgili sorularını yanıtlarken, bu arazinin kendileri için çok önemli olduğunu ve buranın İstanbul'un son kalan kupon yerlerinden biri olduğunu söyledi. İstanbul'un arazilerinin değerinin arttığını, bunda ekonominin ve istikrarlı bir yönetimin olmasının etkisi olduğunu dile getiren Topbaş, ''Satışta 1 milyar dolar üzerinde rakam istiyoruz. Alan kazanır. Bu nitelikte başka yerimiz yok'' dedi.

 Topbaş, geçen yıl bu rakamları düşünemediklerini, telaffuz edilen rakamların bunun çok altında olduğunu hatırlatarak, ''Ama bu yıl Karayolları arazisinin 800 milyon dolara satılması bizim de umutlarımızı artırdı. Bu araziyi alamayanlar, hatta her geçen gün arazilerin değer artışı olması nedeniyle bugün burayı kaçırmak istemeyenler olacaktır. O nedenle iyi bir rakam, ciddi bir rakam bekliyoruz'' diye konuştu.

İETT arazisinin Zincirlikuyu'dan daha küçük olduğunu, ancak kendi arazilerinin şartlarının çok daha farklı olduğunu dile getiren Topbaş, şunları kaydetti: ''Her birini kendi şartlarına göre değerlendirmek lazım. Erişim bize daha farklı. Çevreyle durumu daha farklı. İmarla ilgili hiçbir sorunu yok. İrtifa serbest. Arazi belki daha küçük ama daha iyi. Zorlu Grubu buraya da girmek istiyor. Sayın Zorlu'dan iyi bir rakam bekliyoruz. 1 milyar dolar civarını görsün istiyoruz.'' Topbaş, yarın yapılacak ihaleye katılmayacağını, ancak televizyondan izleyeceğini söyledi.

Ankara'da yarın belediye başkanları ve milletvekillerinin katılacağı bir toplantı programı olduğunu, ancak bu programını iptal etmek istediğini dile getiren Topbaş, ''Bu konuyla ilgili Başbakanımızla, genel başkanımızla görüşeceğim. Müsaade ederlerse İstanbul'da kalacağım veya Ankara'da televizyondan izleyeceğim. Ben İstanbul'da kalmak istiyorum. Bu netice bizim için çok önemli. Hep birlikte heyecanlanacağız.''

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde