Hyundai, Çek Cumhuriyeti'ndeki yatırımını erteledi

Hyundai, Çek Cumhuriyeti'ndeki yatırımını erteledi

3 bin kişiye istihdam sağlayacak fabrika yatırımı için Güney Koreli otomotiv firması Hyundai, Çek Cumhuriyeti'nde yapacağı 1 milyar dolarlık yatırımı erteledi.

Hyundai, Çek Cumhuriyeti'ndeki yatırımını erteledi
16px
24px
17.05.2006 10:22
ABONE OLgoogle

Güney Koreli otomotiv firması Hyundai, Çek Cumhuriyeti'nde yapacağı 1 milyar dolarlık yatırımı erteledi.
Hyundai yetkilileri aralık ayında geldikleri Türkiye'de yatırım yeri için Trakya ve Yalova bölgesinde incelemelerde bulunmuşlar ve hükümetten çeşitli teşvikler talep etmişlerdi.

Hükümet bedelsiz arsa sağlamayı kabul ederk en, kurumlar vergisinde de indirim yapılması gündeme gelmişti. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise, Hyundai'nin yatırı mına ilişkin mevcut şartlar içinde ellerinden geleni yapacaklarını, ancak ayrıcalıklardan yana olmadığını belirtm işti.
 Hyundai'ye tüm altyapı hizmetleri ile birlikte bedelsiz arsa sağlamayı taahhüt eden Çekler, ayrıca nakit, teşvik ve vergi erteleme gibi çok sayda cazip imka n sunarak Hyundai'nin yatırımını kendilerine çekmeyi başardılar .

Şimdilik ertelendi

Ancak Hyundai yarın teme lini atacağı 1 milyar dolarlık fabrika projesini "belirsiz bir süreliğine" erteledi. Prag'da şok etkisi yaratan kararın gerisinde Hyundai'de bir süre önce ortaya çıkan yolsuzluk ve rüşvet iddiaları yatıyor.
 Yılda 300 bin otomobil üreten fabrika Çek tarihinin en büyük dış yatırımı olacaktı.

&nbs p;

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde